İşte Fenerbahçe'nin toplam borcu
MHP eski ilçe başkanı öldürüldü
Yıldız futbolcusu Galatasaray'ı sildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkan Şevki Demirci ile hizmetlerini konuştuk

Başkan Şevki Demirci ile hizmetlerini konuştuk
16.11.2018 / 22:19


HABERPİ.COM Belediye Başkanlarının kader anlarıdır, seçim sandığı ile kendilerine verilen görev sürelerinin son yarım senesi. Çünkü "tamam mı yoksa devam mı" sorusunun cevabı bu son 6 ayda şekillenmeye başlar. Yaptıkları hizmet ve hayata geçirdikleri sosyal belediyecilik anlayışı ile kent halkının ve partisinin takdirini ve beğenisini kazanıp kazanmadıklarının cevabı bu son yarım senede karışılık bulur ve o karşılık da onları ya yeni döneme taşır ya da "sizinle buraya kadar" sözleri ile Başkanlığa veda ederler..

Çayırova, Gebze bölgesi ve Kocaeli genelinde değişik değişik ortamlarda ve alanlarda Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci'nin "4.5 yılda yaklaşık 450 milyonluk yatırımla 80 büyük projeyi hayata geçirdik." söylemi ile karşılaşınca, "bizzat kendisi ile bunu kapsamlı bir şekilde konuşalım" dedik ve bugün Başkan Demirci ile hizmetlerini ve yatırımlarını konuştuk..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan-Sayın Başkan göreve geldiğiniz 30 Mart 2014'den bugüne 55 ay geçti ve 2019 yerel seçimlerine 5 ay kaldı. Bu geçen süreyi hem Çayırova hem de kendiniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Uzun yıllardan beri Çayırova'dayım ve burada ticaret yaparak yaşamımı sürdürüyorum ve kurulduğu günden beri de önce Ak Parti Gebze İlçe Kurucu yönetim kurulu üyesi ardından Ak parti Kocaeli İl Genel Meclis üyesi olarak aktif siyasetin içinde idim. Çayırova'nın eksiklerini çok iyi bildiğim kadar "Çayırova nasıl bir yaşam şehrine dönüştürülebilir" sorusunun cevabını da biliyordum. Dolayısı ile partimiz bu önemli göreve beni layık gördüğünde hem şahsım hem de Çayrova adına çok mutlu olmuştum. Çünkü neyi nasıl yaparak Çayırova'yı geliştireceğimi biliyordum. Bugün geldiğimiz nokta itibari ile Çayırova'da tam anlamıyla bir yaşam şehri inşa ettik, bölge ve Türkiye genelinde Çayırova bir yaşam şehri kimliği kazandı..

-"Çayırova her yönüyle tamam oldu" mu diyorsunuz yoksa daha yapılacak çok işler var mı?

-Çayırovamızda çok hızlı bir nüfus artışı var ve bu artış yeni yeni ihtiyaçlar doğuruyor. Bunları karşılamak için yerel ve genel kamu yatırımlarının hızla hayata geçirilmesi gerekiyor. Biz de bunu yaptık. Çayırova asla kaybedecek bir saniye vakti olmayan bir şehir. Eğer şehrin ihtiyaçlarını hızla hayata geçiremeseydik bu süreç yönetilemezdi. Çayırova kentleşme mücadelesini kaybedebilirdi. Ama hamdolsun 4.5 yılda çok yol aldık. Çayırova herkesin yaşam tercihi olan bir cazibe merkezine dönüşme yolunda hızla ilerliyor. Aslında tam manasıyla, her türlü unsuruyla donatılmış marka bir ilçe kuruyoruz. Şehrin fiziki değişimini sağlıyoruz

-4.5 yılda 450 milyonluk yatırımı hayata geçirdik söyleminiz adeta sloganlaştı. Peki yaptığınız projelerden yola çıktığınızda Çayırova’da neler değişti?

-2014 Mart yerel seçimlerinde, milletimiz sandıkta iradesini ortaya koydu ve işbaşına geldik. İlk iş olarak bütçe disiplinini sağladık. Mali yapıyı güçlendirdik. Belediyemizin piyasa itibarını artırdık. İş yaptırdığımız firmalara karşı da elimizi güçlendirdik. Rekabeti arttırdık. Maliyetlerimizi düşürdük. Kaliteli işi uygun fiyata yaptırma şansı elde ettik. Gelir arttırıcı ve gider azaltıcı çalışmalar yaptık. İsrafı kökten kestik. Böylece her yıl bütçemizi adeta ikiyle çarptık.

Diğer yandan bir kenti kent yapan unsurları, ihtiyaçları belirledik. Bunları öncelik sırasına koyduk. Fayda maliyet analizi yaptık. Olmazsa olmaz ana yatırım projelerini yıl yıl planladık. Hazırlık çalışmalarımızı tamamladık. 2014 sonu itibariyle de hızla yatırım seferberliği başlattık. Gece gündüz demeden çalıştık. 4.5 yılda yaklaşık 450 milyonluk yatırımla 80 büyük projeyi hayata geçirdik. Hamdolsun Çayırova’nın her köşesini yatırımlarımızla donattık.

Altyapıdan üstyapıya, semt konaklarından prestijli caddelere, semt pazarlarından sosyal tesislere, kapalı spor salonlarından yüzme havuzlarına, kendi bütçemizle yaptığımız okullardan semt meydanlarına, park ve mesire alanlarından binicilik tesislerine, dev ulaşım çözümlerinden garaj ve lojistik merkezine, kent parktan kültür merkezlerine kadar Çayırova’da el değmedik yer bırakmadık. Adeta bir şehri baştan başa tasarlayıp her şeyiyle fiziki kuruluşunu gerçekleştirdik.

-Çayırovalılarda nasıl bir karşılık buldu bu çalışmalarınız?

-Çayırovalılar tabi ki çok mutlu bugünkü tablodan. Zaten bu mutlulukları da "Belediye başkanınızı başarılı buluyor musunuz" şeklinde yapılan tüm anketlere yansıyor. Gebze'nin beldesi iken çıkarılan yasa ile Çayırova 2009’da ilçe oldu ama ona rağmen Gebze ile aralarında yapısal anlamda bir bölünmüşlük mevcuttu. Bu sorunları da ortadan kaldırmak içi çabalarımız oldu. Örneğin ulaşım ağı ile bölgelerimizi birbirine bağladık ve Gebze’ye ya da İstanbul’a gösterilen İlginin Çayırova’da kalmasını sağladık. Buranın ilçe kimliği kazanabilmesi için tüm gayreti gösterdik ve bunu da başardık. Çayırova öncesinde Gebze Belediyesi’nin yetki sınırında idi ve Gebze'nin bir ağırlığı vardı ilçemiz genelinde ama bugün herkes ‘Çayırovalıyım’ diyor. İşte bizim en önemli icraatımız bu bilinci oluşturmak oldu.

-Şevki Demirci tüm bunları yaparken nelerde ya da nerelerde zorlandı?

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, masa ve iç mekan-Burda öncelikle bizim tüm hizmet yatırımlarımızda ve çalışmalarımızda hep yanımızda olan ve bizlere desteklerini esirgemeyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın İbrahim Karaosmanoğlu'na sizlerin de aracılığ ile teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Zor veya zorluk diye bir engeli bahane olarak göstermedik kendimize. Göreve geldiğimiz günden bu yana insanların ateşten gömlek diye tabir ettiği her konunun üzerine gittik. Hiç birinde geri adım atmayarak, halının altına süpürmeden problemlerle yüzleşmeyi bildik. Yıllarca çözülemeyen adeta kangren haline gelmiş, Halkın sabırsızlıkla çözümünü beklediği işleri hamdolsun çözdük. Şekerpınar 5. Etap İmar Uygulamasıyla 20 yıllık sorunu çözdük.6 bin adet tapu dağıttık. Burada öyle bir dönüşüm sağladık ki taşları yerinden oynattık. Emek ve Şekerpınar mahallelerindeki kentsel dönüşüm sorunlarını çözdük. Yine Çağdaşkent konutlarının iskan problemlerini giderdik. Sazlıdere mevkiindeki sorunları ortadan kaldırarak vatandaşlarımızla bir bütün olduk. Ayrıca çağdaşkentte yıllardır beklenen camii eksiğini gidererek ilçemizin devlet hastanesi sorununu ortadan kaldırdık.

-"4.5 yılda yaklaşık 450 milyonluk yatırımla 80 büyük projeyi hayata geçirdik." diyorsunuz. Peki nelerdir o projeler?

-Dinlemekten sıkılmazsanız sayayım (!) Bir kere öncelikle modern bir kentte olması gereken her şeyi projelendirip hayata geçirdik. Prof. Dr.Necmettin Erbakan Kültür Merkezi,Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi,Yarı olimpik yüzme havuzu,Çayırova Kent Park,Akse Semt Meydanı Sosyal Tesisleri,Çayırova Belediyesi Sosyal Tesisleri,Garaj velojistik merkezi, cenaze ve mezarlık hizmetleri binası,Çağdaşkent Camii,Kuştepe Rabia Mescidi,Emniyet Müdürlüğü binası,Binicilik tesisi ve cirit alanı,Çayırova Mahallesi 35 derslikli okul,Yenimahalle 35 derslikli ilk ve ortaokul,Aşıklar Tepesi 48 derslikli iki okul,Hasan Tahsin Ortaokulu Kapalı Spor Salonu,Anadolu İmam Hatip Lisesi Kapalı Spor Salonu,Akse Kapalı Semt Pazarı,Cumhuriyet Kapalı Semt Pazarı,112 Acil Servis,Akse Mahallesi Akse hakcan Döven Semt Konağı,Atatürk Mahallesi Şehit Yarbay İlker Çelikcan Semt Konağı,Emek Mahallesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Semt Konağı,İnönü Mahallesi Yunus Ergüz Semt Konağı,Özgürlük Mahallesi Türkan Göktürk Semt Konağı,Yenimahalle köprülü kavşağı TOSB, TEM kavşağı bağlantı yolu,Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi,Özgürlük Caddesi,Fatih Caddesi,Muammer Aksoy Caddesi, Yavuz Selim Caddesi,Tünel Üstü Kavşağı,Karakol Kavşağı,Çağdaşkent Kavşağı,Şehit Polis Ahmet Alp Taşdemir Mesire Alanı, Kuştepe Mesire Alanı, Çağdaşkent Mesire Alanı,Şehit Jandarma Er Fatih Çaybaşı Parkı,Abdal Musa Parkı,Rahman Güler Parkı, Hamza Polat Parkı,Gençlik Parkı,Erişler Semt Meydanı Projesi,Engelli Yaşam merkezi projesi,Trafik eğitim parkı ptojesi, Küçük sanayi sitesi projesi, Uçak park projesi,Çağdaşkent Semt Meydanı Sosyal Tesisleri,Çayırova Kent Meydanı Projesi, Çayırova Devlet Hastanesi Projeleri

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan-Bir de son aylarda Çayırova ve Gebze bölgesi genelinde sizin söyleminiz olan "4K" konuşuluyor. Nedir bu 4K projeleri?

-4K projelerinin birincisi, Kültür Merkezimiz. ilçenin E-5 karayolundan Yenimahalle Kavşağı girişinde

ulaşılabilirlik,görünürlük açısından eşsiz bir konumda yer alıyor.Kompleks 82.000m2 kapalı alanı ve

850 kişilik salonuyla Kocaeli'nin en büyük Kültür Merkezi ünvanına sahip.Sahnesi, profesyonel

ses ve ışık sistemleri ve teknolojik donanımıyla sadece Çayırova'nın değil bölgemizin yükselen değeri olacak. Merhum Prof.Dr.Necmettin Erbakan'ın ismini verdiğimiz Kültür Merkezi içerisinde ayrıca 500 ve 250 kişilik iki salon daha yer alıyor.6000 m2 kullanım alanıyla yine Kocaeli'nin en büyük Bilgievi, Anne Çocuk Kulübü ve Gençlik Merkezi'ne tesiste yer verdik. Buradan okulöncesinden üniversiteye kadar her yaştan öğrencimiz ve aileleri faydalanacak.Ayrıca 5.000m2'lik spor alanlarını ,bilim ve sanat atölyelerini ve şehir kütüphanesini de kompleksin içinde konumlandırdık.470 kişilik 4 sinema salonu ve 850 araçlık otoparkıyla projede her ayrıntıyı düşündük. Yaklaşık 1,5 yıl önce yapımına başladığımız tesis inşaatında son aşamaya geldik.

4K projelerinin ikinci halkasını kültür kompleksinin hemen yanı başında yer alan Kent Park projemiz oluşturuyor. Kent Parkla 4K vizyon projelerimizin ikinci dev adımını atıyoruz.Kültür Kompleksiyle birlikte düşünüldüğünde birbirini tamamlayan yaklaşık 100 milyon liralık entegre iki projeden bahsediyoruz. Kısa süre sonra faaliyete geçireceğimiz Kent Parkta insan odaklı ferah ortama sahip dinlenme ve rahatlama alanları var.Estetik süs havuzları,nezih açık-kapalı kafe restoranları,alışveriş alanları var.Çocuklar ve aileler için oyun alanlarının yanı sıra ağaçlara ve yeşil alanlara da projede genişçe yer verdik.Kültür Merkeziyle birlikte düşünüldüğünde yediden yetmişe herkese her kesime hitap eden müstesna bir sosyal yaşam alanı.Ailenin bir ferdi anne çocuk kulübünde eğitim alırken diğer ferdi sinemayı tercih edebilir. Kimi salonda tiyatro,konser v.b sanatsal etkinliği izlerken,kimi kafe restoranda keyifle vakit geçirebilir. Kimi oyun parkında oynarken,kimi spor yapabilir.Kimi en mutlu gününü nikah salonunda geçirirken,kimi mağazalardan alışveriş yapabilir.Birbirini tamamlayan iki tesisle insanımızın tüm sosyal vr kültürel hayatına sesleniyoruz.Onlara kaliteli ve eğlenceli zaman geçirebilecekleri mekanlar hazırlıyoruz.

4K Projelerinin üçüncüsü Şekerpınar Kültür Merkezi.Şekerpınar Cumhuriyet Mahallemiz ağırlıklı olarak 1989 yılında ülkemize göç eden Bulgaristan göçmenlerine ev sahipliği yapıyor. Bölgede göçmen konutları var. Bu bölge Çayırova ilçe merkezine,özellikle ticaretin ve sosyal hayatın nabzının attığı, canlılığın olduğu noktalara mesafe olarak uzak kalıyor.Bu uzaklıkisadece mesafe olarak değil kültür yapısı ve yaşam tarzı farklılığı olarak da kendini gösterebiliyor. Bu da kopukluğa sebep olabiliyor.Belediye olarak Cumhuriyet Mahallemizdeki Kültür Merkezi ihtiyacını tesbit ettik. Hızla işe koyulduk ve hamdolsun bitirdik. Kısa sürede hizmete açacağmız proje içerisinde 200 kişilik kültür ve sinema salonu var.Ayrıca projedeki 1000 kişilik düğün salonuyla önemli bir ihtiyaci giderdik.Anne-Çocuk Kulübü,Bilgievi Gençlik, Spor ve Kurs Merkezi,Bilim ve Sanat Atölyeleri,beyaz masa ve muhtarlığa burada da yer verdiki Sosyal Belediyeciliğin ve yerinden yönetimin en güzel örneklerinden birisini sergiledik. Yaklaşık 20 milyonluk yatırımla hizmeti Şekerpınar'a vatandaşımızın ayağına getirdik.

4K Projelerinin 4.ve son adımı Kent Meydanı.Bir şehre kimlik kazandıran en önemli unsur o şehrin meydanlarıdır kuşkusuz. Çayırıva'da yıllardır kent meydanı yapımıyla ilgili birtakım girişimler oldu ama bir türlü hayata geçirilemedi. Geldiğimiz günden beri hassasiyetle üzerinde çalıştığım en önemli gündem maddelerinden biri Kent Meydanı olmuştur.

-31 Mart 2019'da yerel seçimler var. Şevki Demirci'nin yeni dönemle ilgili bir mesajı olacak mı?

-Partim ve Çayırovalı hemşerilerimiz bize güvendi, biz de onlar mahcup etmedik. Bu dönemimiz Çayırova için fiziki değişim dönemi oldu. Çayırova'nın tüm fiziki gereksinimlerini karşıladık. Partimiz yine beni bu göreve layık görürse, Çayırovalı hemşerilerimizde bize güvenini sandıkta gösterirlerse önümüzdeki dönemimiz de Kültürel ve sosyal değişim dönüşüm dönemimiz olacak. 

CENGİZ YÜCAK


YAZARLAR