Akşener'e şok
Dövizde yükseliş devam ediyor
Yakalandı!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kocaeli ilk sırada yer aldı

Kocaeli ilk sırada yer aldı
08.11.2018 / 09:56


Kocaeli organ bağışında ilk sırada yer aldı..03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle, Kocaeli'de  son 5 yıl içerisinde beyin ölümü sonrasında organ bağışında bulunan ailelere teşekkür programı, Vali Aksoy’un katılımları ile gerçekleşti.

Programa; Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, özel ve kamu hastanelerinin başhekimleri ve organ bağışında bulunan aileler katıldı.

 Aksoy programda yaptığı açıklamada “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle ilimizde yaşayan ve organ bağışında bulunan aileler ile bir arada olmayı arzu ettik. Organ bağışı konusunda insanlarımızın iki noktada tereddütlerinin olduğunu gördüm. Bunlardan biri dini hassasiyetti. Diyanet İşleri Başkanlığımız Din İşleri Yüksek Kurulu bu konuda yaptığı inceleme sonucu açıklamaları var.

 Son 5 yıl içerisinde Kocaeli’de 52 organ nakli gerçekleştirdik. Bu süre. Önümüzdeki dönemde hızla devam edecektir. 2014 yılından itibaren ilimizde 34 aile organ bağışında bulundu. Organ bağışı yapma noktasında Türkiye’de ilk sırada yer alıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız belirli bir duyarlılık gösterdi. İnsanlarımızın tek başına ben organlarımı bağışlıyorum demesi yeterli değil. Ölüm durumu olduğunda ailesinin onayı alınıyor ve bu onayla işlemlere devam ediliyor. Toplumumuzda bu konuda kimsenin kafasında bir soru işareti olmasın. Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda devletin koyduğu kurallar büyük bir hassasiyet içerisinde uygulanıyor.'dedi 


Etiketler:
YAZARLAR