Petrol fiyatlarında sıcak gelişme
Trump'tan yeni Türkiye açıklaması
İYİ PARTİ GEBZE YENİLENDİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Karaosmanoğlu'ndan haberpi.com'a özel açıklama; Neden Gebze?

Karaosmanoğlu'ndan haberpi.com'a özel açıklama; Neden Gebze?
11.07.2019 / 23:59


21.10.2018 / 15:57HABERPİ.COM Kocaeli’nin ilk metro hattı olacak olan Gebze OSB -Darıca Sahil Hattının temeli atıldı

Kocaeli Metrosu'nun ilk adımı olan Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı'nın temeli Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle atıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarihinin en büyük yatırımı olacak dev proje ile Kocaeli, Türkiye’deki sayılı metrosu olacak illerden biri olacak.

Karaosmanoğlu'ndan haberpi.com'a özel açıklama; 

Kocaeli Büyükşehir tarihinin en büyük yatırımının temelini atma heyecanını Gebze ve Darıcalılar ile paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım ve diğer konuklarını Gebze'den yolcu ettikten sonra duygularını haberpi.com Genel Yayın Koordinatörü Cengiz Yücak ile paylaştı..

Neden Gebze?

"Gebze bölgemiz Kocaeli'nin sanayi ağırlığını taşıyan bölgemiz. Bundan dolayıda nüfus yoğunluğu var. Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova'da yaklaşık 800 bin vatandaşımız yaşıyor. Bu vatandaşlarımız, şehir sınırlarında bir yerden bir yere araçla, arabayla gidip geliyorlar. Ne kadar yol da yapsak, yerin üstü, ulaşım talebini karşılamaya artık yetmiyor. Özellikle sabah işe başlama ve akşam iş çıkış saatlerinde ulaşım sıkıntısı daha ad artıyor. Saatte 60 bin yolcu taşıma kapasitesi ile projelendirilen metromuz, vatandaşımıza rahat ulaşım imkânı sunacak. Organize Sanayi Bölgelerimiz dolayısı ile her sabah İstanbul'dan yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi, mesai için şehrimize akıyor. Her akşam bu vatandaşlarımız İstanbul'a dönüyor. Bu akışın, şehri yormadan sürmesi, iş gücünün trafik stresinden kurtarılması hayati bir ihtiyaç. Metromuz, şehrimizi yorulmaktan, iş gücünü trafik stresinden kurtaracak.”

En büyük ve en pahalı yatırımımız

"Gebze OSB – Darıca Sahil Metro hattı bize maaliyeti itibari ile toplam 5 milyar liralık bedelle en büyük yatırımımız. Biz yüklenici firmaya bunun 120 milyon TL'sini peşin olarak ödedik. Bu yatırım, hem yatırım tutarı, hem özellikleriyle, Kocaeli için yeni bir zirvedir. Bütün yatırım maliyeti, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Türkiye'de bunu yapabilen il sayısı, bir elin parmaklarından azdır. Ve bunlardan biri artık Kocaeli'dir.”

Çalışmalar kaç yıl sürecek?

"Gebze OSB – Darıca Sahil Metro hattının faaliyete geçiş tarihini Ekim-2023 olarak belirledik. Gebze OSB – Darıca Sahil Hattı 15.6 km uzunluğunda, 6,5 metre çapında iki tünelden oluşacak. 12 istasyondan oluşan hattın tamamı yerin altından geçiyor."

Gebze Kent Meydanındaki çalışma ne zaman bitecek? Çalışma güzergahlarında esnaf ve vatandaşların mağduriyeti ya da rahatsızlığı söz konusu olacak mı?

 "Gebze Kent Meydanındaki çalışma 1 yıl içinde tamamlanacak. Çalışmanın tamamı yer altında tünel kazarak yapılacağı için güzergah üstündeki ev ve işyerlerinde herhangi bir rahatsızlık söz konusu olmayacak.  Gebze Kent Meydanı, Gebze OSB ve Darıca hattında 12 istasyon çalışması olacağı için sadece o noktalarda yerin altına iniş çalışmaları olacak. Ayrıca her ay düzenli olarak bölge insanımızı ve esnaflarımızı çalışmalar konusunda bilgilendireceğiz." 

"Çalışınca oluyor" dedik çalışmaya devam ediyoruz

Başkan Karaosmanoğlu "Kocaeli için hayallerimiz büyüktü. Önce hayal ettik sonra Kocaelilere hayallerimizi vaat ettik. Sözümüzü tutup projelendirdik ve Allah'ın izniyle bugün de temelini attık. Gebze'ye, Darıca'ya, Çayırova'ya, Dilovası'na... Kocaeli'ye ve ülkemize hayırlı olsun." dedi..


YAZARLAR