İşte Fenerbahçe'nin toplam borcu
MHP eski ilçe başkanı öldürüldü
Yıldız futbolcusu Galatasaray'ı sildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAŞARAN DOSYASINDA SICAK GELİŞME

BAŞARAN DOSYASINDA SICAK GELİŞME
13.10.2018 / 13:10


Başaran Holding’e ait jet kazasıyla ilgili çıkan ön raporda, uçağın düşmeden önce verdiği tepkiler ve kokpit konuşmaları yer aldı. Uçak, hız göstergelerinin birbirini tutmadığının farkedilmesinden 9 dakika sonra düşmüş. Kaptan pilot Beril Gebeş, sürat aşımı ve yağ ikazlarıyla baş etmeye çalışırken yolcuları da “Korkmayın, problem yok” diye sakinleştirmeye çalışmış.

İran'da düşen ve 11 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili ön rapor çıktı. Başaran Holding'e ait TC-TRB tescilli Bombardier Challenger 604 tipi iş jetinin düşmesiyle ilgili hazırlanan ön raporda, uçağın verdiği tepkiler ve kokpit konuşmaları yer aldı. Verileri kaydeden FDR (Flight Data Recorder) bilgileri ile kokpitteki konuşmaları alan CVR (Cockpit Voice Recorder) kayıtları zaman olarak ekipler tarafından örtüştürüldü.

GÖSTERGELER FARKLI

Kaptan Pilot Beril Gebeş ile ikinci pilot Melike Kuvvet’in telsize basma parametrelerine göre konuşmalar ayırt edildi. İki pilotun hız göstergelerinin birbirini tutmadığını fark etmesinden 9 dakika sonra uçak düştü. 14:31:53'teki uyarı sesiyle göstergelerde 10 Knot’luk fark olduğu anlaşılıyor. Beril Gebeş 14:31:55'teki kayıtta “Allah Allah, seninki ile benimki farklı”, 14:33:39'da da “İkimizin sürati aynı değil” diyor.

HIZLA İRTİFA KAYBETTİ

14:33:53'te en önemli gelişme yaşanıyor. Uçağın aşırı sürat aşımında verdiği sesli ikaz duyuluyor. 14:34:37'de 20 saniye boyunca sürat aşımı ikaz sesi geliyor. 14:34:46'da otopilotun atma sesi duyuluyor. 14:34:57'de uçak Stall’a giriyor, lövyenin sallanması başlıyor. 14:37:29'da sentetik bir ses duyuluyor, düşük yağ ikazı geliyor. Uçak yağ ikazı veriyor. Süratsiz kalıp havada tutunamayan uçak büyük bir hızla irtifa kaybederek düşüyor.

HAVADA PARÇALANMAMIŞ

Uçağın düşene kadar havada parçalanmanın meydana gelmediğinin yazıldığı raporda, pilotların İran hava sahasında bulunduklarında Tahran’daki hava trafik kontrolörü ile iletişime geçtiği bilgisi de yer aldı. O sırada yakın bir noktada uçağı gören bir yolcu uçağının pilotundan TC-TRB’ye çağrı yapması talep ediliyor. Yolcu uçağı pilotu çağrı yaptığını, yanıt alamadığını, kendi sistemlerinde TC-TRB’nin hızlı bir irtifa kaybını gördüğünü bildiriyor.

kaynak:yeni şafak


YAZARLAR