Düştüler!
Öcalan'ın sözüne uydular!
Ünlü sanatçı hayatını kaybetti!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Mahkemeden "Rektör cezası" kararı

Mahkemeden
13.10.2018 / 11:26


Mahkemeden İbiş’e: Rektör ceza veremez

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edilmeden önce Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde asistan olarak çalışan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen’e, sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen disiplin cezası ikinci kez mahkeme tarafından iptal edildi. Daha önce yürürlükte olmayan disiplin yönetmeliğine dayanılarak verildiği için iptal edilen disiplin cezası, bu defa da Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in yetki aşımında bulunduğu gerekçesiyle iptal edildi.

Ne olmuştu?

Gezen hakkında 2015 yılında Twitter mesajlarıyla ilgili olarak disiplin cezası verildi. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin Yükseköğretim Kanunu’nun ilgili maddelerini iptal etmesi nedeniyle dayanaksız hale gelen Yükseköğretim Disiplin Yönetmeliği uyarınca verilen bu karar Ankara 14. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. İptal kararı Danıştay tarafından da onandı.

Ancak ceza vermekte ısrarcı olan Ankara Üniversitesi rektörlüğü, Gezen’e sosyal medya paylaşımlarının ‘hizmet dışında ancak üniversite mensubu olarak taşıdığı resmi sıfatın gerektirdiği itibarı sarsacak nitelikte’ olduğu gerekçesiyle yeniden soruşturma açtı. Rektör İbiş, soruşturma raporuna dayanarak Gezen’e 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125’inci maddesine dayanarak ‘kınama’ cezası verdi.

Rektörlük kararına karşı dava açan Gezen, disiplin cezasının yasal dayanağı bulunmadığını, disiplin cezasının hangi eyleme ilişkin verildiğinin açıklanmadığını ve zamanaşımı süresi geçtikten sonra soruşturma açıldığını belirterek dava açtı.

Kemal Göktaş-Diken


YAZARLAR