Geri adım yok; reste rest
İspanya Barcelona'da Trabzonspor sesleri
Beklenen yasa TBMM'de kabul edildi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akif Beki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o açıklamasını sorguladı

Akif Beki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o açıklamasını sorguladı
10.10.2018 / 19:58


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski medya danışmanlarından birisi olan Akif Beki, Karar gazetesindeki köşesinde "Teröre bulaşmışsa sandığa nasıl girebiliyor?" başlığı ile yazdığı yazıda, Erdoğan'ın  "Şimdi seçimler geliyor. Bu seçimlerde de bu tür teröre bulaşmış olanlar, olur ya, sandıktan çıkacak olurlarsa öyle bekleyelim yok, anında gereğini yapıp kayyum tayinleri ile yolumuza devam edeceğiz. Beklemek yok..." şeklindeki çıklamasını sorguladı..

İŞTE O YAZI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hesabını sorduk, soruyoruz" dediği eylemler şunlar: "Milletin kepçesini, aracını, bütçesini teröristlere tahsis etmek..."

Bu cürümleri işleyenlerin yakasına tabii ki yapışılacak, katılmamak ne mümkün. Hukuk yoluyla hesabının sorulmasına kim, nasıl itiraz edebilir!

Fakat kanunsuzluğu baştan tespit edilenler için, bu hesap sandığın sonucuna niye bırakılsın?

AK Parti kampında, terörle mücadele kararlılığını şöyle ortaya koydu Erdoğan:

"Şimdi seçimler geliyor. Bu seçimlerde de bu tür teröre bulaşmış olanlar, olur ya, sandıktan çıkacak olurlarsa öyle bekleyelim yok, anında gereğini yapıp kayyum tayinleri ile yolumuza devam edeceğiz. Beklemek yok..."

İçişleri Bakanlığı son 2 yılda, DBP'den seçilmiş 102 belediye başkanından 94'ünü idari tasarrufla görevden aldı, yerlerine kayyum atadı. Bunlardan 93'ü de tutuklandı.

...........

Göz göre göre seçime girmeleri halinde, onları seçtiği için seçmen cezalandırılmış olmayacak mı?

Seçimle gelenin seçimle gitmesi prensibi, yok yere bir yara daha almayacak mı? Sandık hiç yoktan sakatlanmayacak mı?

Ne gerek var; seçilmesine yasal engel olanın seçilme yeterliliği yoktur zaten. Adaylık vizesi verilmez, seçmen de önüne meşru seçenek olarak kondu diye geçersiz oy kullanmaz. Sandıktan çıkan irade de atanmış kayyuma yedirilmemiş olur.

Henüz işlenmemiş olası suçları önlemek adına görevden almaya gidilemeyeceğine göre...Muhtemel sakıncalı adayların cezasını seçmene çektirmenin, demokrasiye inançlarını sarsmanın izahı yok.

Görev YSK'nındır, somut suç sabıkasına somut tedbiri baştan alıp sandıkta kaosu önlemeli. Seçimlerin göstermelik olduğu şeklindeki haksız ve afaki karalamalara geçit vermemek elimizde.


YAZARLAR