Ünlü iş insanı yaşamını yitirdi!
Ekrem İmamoğlu'ndan son dakika açıklaması
DOLAR’ın ateşi düşmüyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Resmi gazetede yayınlandı; 30 gün süre verildi

Resmi gazetede yayınlandı; 30 gün süre verildi
14.09.2018 / 18:31


Döviz üzerinden yapılan bütün kira, iş ve alım-satım sözleşmelerinin 30 gün içerisinde Türk Lirası’na çevrilmesi ve bundan böyle yapılacak tüm sözleşmelerin Türk Lirası üzerinden yapılması zorunlu tutuldu.

Türk Lirası’nın değerinin korunmasıyla ilgili cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre, menkul ile gayrimenkul alım-satım ve kiralamalarında Türk Lirası kullanılacak. Döviz üzerinden yapılmış sözleşmeler bugünden itibaren 30 gün içerisinde Türk Lirası’na dönüştürülecek.

Yayın tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenlemeye göre yürürlükteki sözleşmeler, bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk Lirası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.

Yabancılar ve ‘bakanlığın belirlediği haller’ dahil değil

Resmi Gazete’de yayımnlanan Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararname’ye şu madde eklendi: “Türkiye’de yerleşik kişilerin, bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama lesaing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.”


YAZARLAR