Adana'da Deprem
HDP Kocaeli mitinginde gözaltılar var
Bakanların istifası istendi!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

5 ÜLKE ANLAŞTI

5 ÜLKE ANLAŞTI
13.08.2018 / 14:26


50 milyar varil petrol ve 9 trilyon metreküp doğalgaz rezervinin bulunduğu Hazar Denizi’nin hukuki statüsünde anlaşmaya varıldı.

Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, İran ve Türkmenistan, 22 yıl süren müzakerelerin ardından Hazar Denizi’nin hukuki statüsüyle ilgili anlaşmayı imzaladı.


Kazakistan’ın Aktau şehrinde düzenlenen 5. Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi’ne Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov katıldı. Hazar’da ekonomi, ulaştırma, çevre, güvenlik ve diğer alanlardaki iş birliği konularının ele alındığı zirvede taraflar, Hazar’ın hukuki statüsünü belirleyen anlaşmaya imza attı. Ayrıca toplantıda ulaştırma, ticari ve ekonomik iş birliği, Hazar Denizi’nde olayların önlenmesi anlaşmalarının yanı sıra organize suç, terörizmle mücadele ve Hazar ülkeleri sınır güvenlik kurumlarının iş birliğini öngören protokoller imzalandı. Anlaşmaya göre, Hazar Denizi’nin dibi ve toprak altı bölgeleri, deniz sahası, deniz hududu, balıkçılık alanları ve kaynakların kullanımı gibi esaslara göre paylaştırılacak(Türkiye gazetesi)


Etiketler:
YAZARLAR