Millî Savunma Bakanlığından açıklama
Fox Tv'de deprem!
Kocaeli'nin pehlivanları gidiyor
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkan Karabacak ile tur attık

Başkan Karabacak ile tur attık
19.04.2018 / 05:32


HABERPİ/CENGİZYÜCAK Belediye Başkanlığında 3. dönemini yani Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deyimi ile çıraklık ve kalfalık dönemlerinden sonra "ustalık dönemi"ni yaşayan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile bu sabah bir araya gelip kahvaltı eşliğinde Darıca, Gebze, Kocaeli ve Türkiye üzerine bir "düşünce turu" attık..

Görüntünün olası içeriği: 2 kişiZaten buluşma maksadımız da ne soru cevaplı röportaj ne de hizmet proje anlatımı idi..

Maksat yerel, bölgesel ve ulusal gelişmelere yönelik bir "düşünce turu" idi, biz de öyle yaptık..

Darıca'yı da konuştuk, Gebze, Kocaeli, Türkiye ve hatta Amerika, Rusya, Suriye, İran ve Filistin'i de konuştuk..

Başkan Karabacak sporculuk dönemlerinden gelme faydasını görmüş olduğu bir alışkanlığı olsa gerek ki; tıpkı spor tarzında uygulamış olduğu kulüp başkanları veya teknik direktörlerden ziyade taraftarlara oynamayı, onların gönlünde tahta kurmaya yeğleyen anlayışını siyaset yaşamına da taşımış ve enerjisi ile zamanının önemli bir bölümünü Darıcalılara ayırıyor..

Darıca için yapacaklarını önceden onlarla paylaşıyor, düşüncelerini dikkate alıyor, projelendiriyor, yapıyor, hizmete sokuyor ve açılış sevincini yine onlarla paylaşıyor..

İlçe halkının dertleriyle dertleniyor, sevinçleriyle neşeleniyor..

Durum böyle olunca da;

Darıcalılar seçimlerde ona % 50'lik bir oy ile tekrar tekrar belediye başkanlığı görevini veriyor..

Ve bugün için dahi gerek kendi partisinin genel merkezinin gerekse de rakip siyasi partilerin yaptırmış oldukları kamuoyu anketlerinde açık ara önde çıkıyor..

Başkan Karabacak'ın bu özelliği dünün siyasi kulvarında yani 16 Nisan referandumu öncesindeki siyasi sistemde bir yere kadar önemli idi. Lakin bugün hayata geçecek olan Cumhurbaşkanlığı sisteminde çok çok daha önemli.

Önemli çünkü artık iktidar için % 50+1 gerekiyor ve partilerin % 50+1'e ulaşmak için yerelde ve genelde seçmenin nezdinde kabul oranı yüksek olan adaylara ihtiyacı var..

Şükrü Karabacak buna da pek fazla takılmıyor..

Yani yaptıklarını oy hesabı ile yapmıyor..

"Ben halk ile birlikte siyaset yaptığım zaman mutlu oluyorum. Beni en çok mutlu eden olay Darıcalıların gönlünde yer tutabilmem ve benim için 'bizim başkan' demeleridir." diyor ve ekliyor "onların mutluluğu anında bana yansıyor, benim mutlu olmam da onlara"..

"Darıca'da size en çok keyif veren nedir" diye sorduğumda "İstanbul'dan bile ziyaretçi akınına uğrayan eşsiz güzellikteki sahilimiz başta olmak üzere Darıca'ya güzellik katan projelerimizin hepsi" diyor..

"Peki sizin için ayrı bir özelliği olan projeniz hangisi" diye sorduğumda ise hemen cep telefonunu çıkarıp fotoğraf arşivinden 'Sancaktepe'nin fotoğrafını göstererek "projelerimiz arasında ayrım yapmam ama bu tepe beni çok heyecanlandırıyor" diyor..

Fotoğrafa bakıyorum ve etrafı binalarla çevrili olan Sancaktepe'de, Darıca belediyesinin park ve yeşil alan olarak koruma altına aldığı tepedeki yemyeşil alanı ve ağaçları görüyorum..

Gerçekten de görülmeye değer ve insana umut ve keyif veren yemyeşil bir görüntü..

"Şimdi ora ile ilgili güzel bir proje hazırlığındayız" dediğinde "sakın yeşile dokunmayın" diyorum ve anında "hayır yeşile dokunmadığımız gibi o alanı ömür boyu koruma altında tutacak bir proje" cevabını alıyorum..

-Nasıl bir proje Başkanım?

-Yok şimdi söylemeyeyim..

-Haber atlatamayacağız yani..

-Yetkili kurullarımızdan karar çıksın sonra paylaşırım..


Başkan Karabacak'ı sadece yerel belediyecilik anlamında değil, genel konular ve milli meseleler konusunda da oldukça duyarlı ve bilgi donanımlı buldum..

"Burası Türkiye..Bizim vatanımız ve gidecek başka vatanımız da yok..Vatansızlığın acısını çekenlere ev sahipliği yapıyoruz ve yaralarına merhem olmaya çalışıyoruz.. Onların hali bile millet olarak birbirimize kenetlenmemiz için en geçerli sebep değil mi" diyor Başkan Karabacak..

Ve ekliyor;

"kimse eski Türkiye'yi özlemesin, kimse Türkiye'yi eski günlere döndürüp kendi çıkarlarına göre istedikleri gibi kullanacakları günleri hayal etmesin. Ak Parti iktidarları ile Türkiye kabuğunu kırdı, Ak Parti ile taşlar yerli yerine oturdu ve Türkiye artık bölgede ve hatta Dünya'da belirleyici ülkeler arasında hakettiği yerini aldı"

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, okyanus, gökyüzü ve açık havaKeyifli sohbetin sonunda Başkan Karabacak ile Sevgi parkında kısa bir gezinti yapıyoruz. Yakında hizmete girecek olan 'Darıca yat limanı'nı gösteriyor ve "Buranın yapımına muhalefet karşı çıktı ama biz bu projemizi Deniz ve Liman İşletmeciliğine yaptırttık. Bu yat limanı da Darıcamıza ayrı bir değer katacak" diyor..

Gerçekten de güzel bir yat limanı çıkmış ortaya..

Sohbete veda saati geliyor ve buluşmaya makam araçsız gelen Başkan Karabacak'ı kendi aracımızla Darıca Belediyesi önüne getiriyoruz..

Belediye önüne yaklaştığımızda "Kaptan sağda müsait bir yerde ineyim" diyor Başkan.. karşılıklı gülüşüyoruz ve tekrar buluşmak üzere sözleştikten sonra el sıkışarak Darıca'dan ayrılıyoruz.. 


YAZARLAR