Resmen kapandı
Deprem oldu.
Fener'den büyük sürpriz
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkan’dan net açıklamalar

Başkan’dan net açıklamalar
25.03.2018 / 01:57


HABERPİ/CENGİZYÜCAK Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile ilk göreve seçildiği 2004 yılından beri zaman zaman bir araya gelerek günün sıcak gündemine dair uzun söyleşiler yaptığımızı ve bunu da okurlarımız ile paylaştığımı takip edenlerimiz iyi bilirler..

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yanısıra 12 ilçenin imarından, altyapı hizmetlerinden ve ana caddelerinden de sorumlu olmasından dolayı sürekli yoğun gündemi olan Başkan Karaosmanoğlu ile hep mesai saatleri dışında rahat ortamlarda bir araya gelip söyleşmeyi yeğledik..

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık havaGündem yüklü olunca Başkan Karaosmanoğlu ile geçtiğimiz hafta planladığımız bir program dahilinde dün sabah Çayırova Kuştepe parkında yine bir araya geldik. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve Çayırovalılar ile birlikte 3.5 kilometrelik sabah yürüyüşümüzü yaptıktan sonra Çayırova Belediyesi Sosyal tesislerinde sabah çorbası içerken söyleşimizi tamamladık..

-Kar, kış, yağmur, çamur demeden Kocaelililer ile birlikte sağlık için yürüyüş programlarını aksatmadan devam ediyorsunuz. 

-Adı üzerinde "sağlık için". Ben sağlığım için yürüyorum, insanlarımızda sağlıkları için yürüyorlar. Bundan daha güzel ne olabilir ki? Yürüyüşlere yakın çalışma arkadaşlarımızla başladık. Şu anda Kocaeli genelinde yüzbinler eşlik ediyor bizim yürüyüşümüze. Ve bu yürüyüşçülerin yarıdan çok fazlası kadınlarımız. Rekor ise Gebze ilçemizde. Gebze'de yürüyüşçü sayımız 15 bine ulaştı..

-Bunda 'Evden Okula Haydi Anneler Spora' projeniz ve koordinatörü Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürünüz Gebzeli Nagehan Malkoç'unda katkısı oldu..

-Tabi ki bu önamli bir ekip çalışması.. 

GEBZE'NİN SORUNLARI

-Gebze'nin sağlık için yürüyüş sorunu çözüldü ama çözüm bekleyen diğer sorunlar var. Mesela Hürriyet ve Yavuz Sultan mahallelerinde yaşayan yaklaşık bin 500 kişinin evlerinin tapu ve kentsel dönüşüm sorunu var?


-Bürokratik işleyiş ve diyalog eksikliğinden kaynaklanan bir sorundu. Geçtiğimiz haftalarda bu iki mahalle halkı ile bir araya geldik. Onlar dertlerini iyi anlattı biz de çözüm önerilerimizi. Şuan çözüm noktasına ulaştık. Mahalleli arsaları üzerindeki belediye hisselerinin kendilerine satılmasını ve kentsel dönüşüm içinde binalarını ve müteahhit seçimlerini kendileri yapmak istediklerini dile getirdiler. "Biz sizleri mağdur edecek hiç bir işin içinde olmayız" dedik ve kabul ettik. Yine de insanlarımızın mağdur edilmemesi için o çalışmalarının takipçisi olacağız, hep yanlarında olacağız..

-Gebze'de trafik halen sorun ve özellikle sanayi ile köylere giden yollarda GOSB ve Balküpü kavşaklarındaki sabah ve akşam saatlerindeki trafik kilitlenmesi sürücüleri çileden çıkarıyor?

-Anibal kavşağının tamamlanması kent içi trafiği kısmen rahatlattı. Çayırova'dan otobana bağlantılarda GOSB kavşağının yükünü epey hafifletti. Lakin tam rahatlama olmadı. Şimdi bu iki kavşaktaki trafik yükünü azaltmak için yeni bağlantı yolları ve köprülerin yapılması için start verdik. Projelerimiz tamamlandı. İnşasını Karayolları yapacağı için projelerimizi kendilerine teslim ettik. 150 milyona yakın bir maaliyet söz konusu ve sanıyorum yakın bir zamanda Karayolları bu projelerin yapım işini ihaleye çıkartacak. Bitiminde ise o yolu kullanan hem köylülerimiz rahat edecek hem de sanayiler..

ÇAYIROVA'DAN KEYİF ALIYOR

-Çayırova'da yürüdük. Çayırova'yı nasıl değerlendiriyorsunuz?


-Kocaeli'nin ilçeleri içinde en hızlı gelişen ilçelerimizin başında geliyor. Hızlı nüfus akışına rağmen planlı kentleşme ve şehirleşme konusunda  Belediyemiz çok başarılı. Belediye Başkanımız Şevki Demirci, umduğumun üstünde bir performans gösterdi ve birbirinden değerli Kültür merkezleri, semt konakları projeleri, ışıklandırılmış ve ağaçlandırılmış geniş cadde ve sokakları ile Çayırova'nın yüzünü güzelleştirdi. Biz de yol genişletme çalışmalarımızla, alt yapı yatırımlarımızla, yüzme havuzumuzla ve spor komplekslerimizle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak çok katkı sunduk bu ilçemize ve geldiğim zaman keyif aldığım ilçelerimizden birisi oldu Çayırova.. 

İSTİKLAL MARŞINDA BESTE KRİZİ

-Geçtiğimiz gün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda düzenlenen okullararası masa tenisi şampiyonası öncesinde mehter takımının söylediği "İstiklal Marşı" ilahi gibi okundu ve bu görüntü büyük tepki çekti. Akabinde "Kocaeli’de İstiklal Marşı skandalı" manşeti ile bir haber çıktı ve milletçe duyarlı olduğumuz bir konu olduğu için haklı ve doğru olarak anında ulusal haber kanallarında yankı buldu. Nedir bu konunun aslı?


-Cengiz bey bizim Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak kadrolu bir mehter ekibimiz yok. O ekip Roman vatandaşlarımızın derneği bünyesinde yer alan bir ekip. Biz tüm yöresel derneklerimizden varsa bünyelerinde böyle ekipleri, özel günlerde bedeleni ödemek koşulu ile bu tür hizmetler alrız. O günde mehter takımı çağrılmış. Bu takımda görevli olanlar da, sanıyorum ulusal gündemde çokca konuşulan Sayın Cumhurbaşkanımızın "istikla marşımızın bestesi" ile ilgili sözlerinin etkisinde kalmış olacaklar ki, kendiliklerinden böyle bir beste ile İstiklal marşımızı seslendirmişler. Böyle bir çalışmalarının olduğundan ve orada seslendireceklerinden ne oradaki belediye görevlilerimizin ne de Kültür Daire Başkanlığı bünyesindeki hiç bir arkadaşımızın en ufak bir bilgisi ve bilgilendirilmeleri yok. İstikla Marşımız bizim en büyük değerlerimizden birisidir. Allah yazandan da razı olsun yazdıranlar da. Bizim başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu memleketi düşman işgalinden kurtaranlara, bu Devleti kuranlara vefa ve minnet borcumuz var. Hepsinin mekanı cennet ruhları şad olsun. Şanlı ordumuz bugün Suriye'de Afrin'de yeni bir tarih yazarken, bizim bu tartışmalara takılmamız doğru değil. "Korkma" diye başlıyor İstiklal marşımız. Biz bunu öyle gür söylemeliyiz ki cephede düşmanlara karşı savaşan Mehmetçiklerimiz o "Korkma" sözünden daha daha çok cesaretlenmeli..

TEKRAR ADAY MI?

-2004, 2009 ve 2014 derken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığınızda 3. dönemin de sonuna geldiniz. Geçtiğimiz gün İzmit'te "gövde gösterisi" niteliğinde ve adeta "yeniden adayım" dercesine bir basın toplantısı yaptınız. 4. dönem için yine aday mısınız?

-Evet 3 dönemin bitmesine tam 1 yıl 1 hafta kaldı. (gülümsüyoruz). O basın toplantısı adaylık açıklama veya ima etme toplantsı değil, normal olarak yaptığımzı 3. dönem hizmetlerimizi anlatma toplantısı idi. Aynı hizmet sunumunu Gebze bölgesinde de yapacağız. Bizim tekrar aday olup olmamıza karar verecek olan kurum Ak Partimizdir ve yeniden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilip seçilmeyeceğimize sandıkta oyları ile karar verecek olanlar da Kocaelili hemşerilerimizdir..

-Yani Reisimiz, Ak Partimiz ve Kocaelililer görev verirse ben hazırım diyorsunuz?

-(Keyifle gülüyor...)

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, Pervin Sözbir dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava


YAZARLAR