Dev operasyon: çok sayıda kişi yakalandı
Serbest bırakıldı
TSK'dan son dakika açıklaması
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ABD'nin ardından İsrail'de tepki koydu!

ABD'nin ardından İsrail'de tepki koydu!
14.10.2017 / 14:26


ABD 2011'de UNESCO Filistin'i tam üye olarak kabulünün ardından örgüte üyelik aidatlarını durdurma kararı almıştı. Şimdi İsrail de UNESCO'dan çekiliyor

ABD'nin ardından İsrail de kısa adı UNESCO olan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü üyeliğinden çekileceğini açıkladı. İsrail Başbakanı Netanyahu, "Örgüt absürt bir tiyatroya dönüştü" dedi.

ABD'nin UNESCO üyeliğinden çekileceğini açıklamasından kısa bir süre sonra İsrail'den de benzer bir açıklama geldi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, ülkesinin UNESCO'dan çekileceğini kamuoyuna duyurdu. ABD gibi İsrail de örgüte "İsrail karşıtı bir tutum izleme" suçlamasında bulundu.

ABD'li yetkililer kararın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından alındığını ve başka ülkelerle müzakere edilmediği, ABD hükümetinin kendi içinde aldığı bir karar olduğunu kaydetti.

UNESCO'dan açıklama

UNESCO ise ABD'nin örgütten ayrılma karar sonrası resmi bir açıklama yayınladı. Açıklamada ABD'nin UNESCO'dan çekilmesinden derin üzüntü duyulduğu ve kararın hem UNESCO için hem de Birleşmiş Milletler ailesi için bir kayıp olduğu belirtildi.

©Deutsche Welle Türkçe


YAZARLAR