Dev operasyon: çok sayıda kişi yakalandı
Serbest bırakıldı
TSK'dan son dakika açıklaması
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Mehmet Şimşek'ten düşündüren açıklama!

Mehmet Şimşek'ten düşündüren açıklama!
13.10.2017 / 15:42


IMF'den borç para aldığımız günleri anımsatan "ya borçlanacağız ya da vergi artıracağız" şeklinde bir cümle kullanan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, MTV'ye yapılması planlanan zam oranına ilişkin "2018'de Türkiye'nin etrafındaki tehditlerle baş edebilmesi, caydırıcı bir güce sahip olabilmesi için ilave silah sistemleri gündemde. Bunu karşılamak amacıyla borç yerine vergi artışlarını tercih ettik" dedi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, canlı yayında, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

'YA BORÇLANACAĞIZ YA VERGİLERİ ARTIRACAĞIZ'

Şimşek, borçlanmanın yüksek faiz ve yapılacak hizmetlerden imtina etmek anlamına geldiğini vurgulayarak, bu nedenle ilave harcamaları vergi gelirleriyle karşılama kararı aldıklarını söyledi: "İnanıyorum ki kısa süre içerisinde nasıl bir düzenleme olacak bu açıklanacak. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığına aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var: Ya daha çok borçlanacağız, biz bir tercih yaptık, kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik."

Borç açığı arttığında makroekonomik istikrarın riske atılacağına dikkati çeken Şimşek, ikiz açığın Türkiye'nin geleceği için tehdit olacağını kaydetti.


YAZARLAR