Akşener'den 3 Büyükşehir açıklaması
Kurtulmuş Gebze'ye geliyor
Karamollaoğlu Saadet'i adres gösterdi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman ile dobra dobra

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman ile dobra dobra
05.08.2017 / 12:27


HABERPİ/CENGİZYÜCAK  Gebze bölgesinin ileri gelen isimleri ile röportaj serimize CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'dan sonra Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman ile devam ediyoruz..

Gebze Değirmen Cafe & Restaurantta kahvaltıda buluşmada mutabık kaldığımız Cemil Yaman'a soracağım soruları tasarlarken, Cemil Yaman'ın Dilovası Belediyesi spor müdürlüğünde başlayan belediyecilik serüveninin Gebze Belediyesi Kültür Müdürlüğünde devam etmesinin peşisıra gelen 2009 yerel seçimlerinde 4 yaşında geldiği ve 7 yaşında okula giderken bir taraftan da sokaklarında ayakkabı boyadığı Dilovası'na 39 yaşında belediye başkanı seçilmesi, 2014 yerel seçimlerinde tekrar belediye başkan adayı gösterilmemesine rağmen yine partisi tarafından 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde milletvekili adayı gösterilerek milletvekilliğine yükselişinin öyküsü bir film şeridi gibi geçti gözümün önünden..

"Bu nasıl bir iştir böyle" diye kendi kendime sorduğumda işin sırrının "Bizim Cemil"de yattığını görüyorum..

Evet yukarıda anlattığım kısa öykü notu "Dilovalı Bizim Cemil"in yükseliş öyküsünün notlarıdır..

Dilovalılar aynı zorlu yaşam koşulları içinde kendi içlerinden yetişen Cemil Yaman'a "Bizim Cemil" adını koyarak sahiplenmişler ve Cemil Yaman'da onlara hiç bir zaman ihanet etmediği ve de yükseldiği makamlarda onlara tepeden bakmadığı için hep destek olmuşlar..Olayın özü bu..

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor-Nasıl bir duygu ayakkabı boyacılığı yaptığınız bir kente belediye başkanı olmak ve ardından o ilçenin ana kentine milletvekili olmak? Dünden bugüne duygusal olarak neler hissettiriyor bu durum size?

-Tabi ki gurur verici bir olay. Hislerimde değişen bir şey yok o günde Dilovası'nı çok seviyordum bugün de Dilovası'nı, Gebze'yi ve Kocaeli'yi çok seviyorum. O günde ben onları çok seviyordum, saygı duyuyordum bugün de onlar beni sevip saygı duyuyor..

-Tekrar belediye başkan adayı gösterilmediğinizde kızmadınız mı ya da kırılmadınız mı?

-Beni ilk aday gösterip belediye başkanı seçtiklerinde nasıl müteşekkir kaldımsa, yapılan istişareler ve kamuoyu anketleri sonrasında aday göstermediklerinde de verilen karara aynı şekilde hiç bir alınganlık, kırılganlık göstermeden saygı duydum..

GEBZE TRAFİĞİ İÇİN MÜJDE

-Gebze, Dilovası ve diğer ilçelere gittiğiniz de halkın size bizzat ilettiği şikayetler ve sıkıntılar oluyor mu?


-Olmaz olur mu?

-Ne gibi sıkıntılar mesela?

-Gebze bölgesinin en büyük sıkıntısı trafik. Özellikle GOSB ve diğer OSB kavşaklarında yaşanan trafik kilitlenmesi ile ilgili şikayetler çok..

-Peki çözüm?

-Çözüm yolunda adımlar atıldı. O kavşaklardaki köprüler ve bağlantı yolları genişletilecek ve bir kaç yerde daha yeni köprüler inşa edilecek. Bununla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü gerekli proje çalışmalarını tamamladı. Sanıyorum kısa bir zaman içinde ihale edilecek. Gebze Anibal Kavşağındaki çalışmalar ile ilgili sıkıntılarını iletiyor vatandaşlar. Zaten yakında tamamlanacak..

-Gebze Kaymakamlığı kalacak mı yerinde?

-Ben Kaymakamlığın hemen yanındaki eski Adliye binasına taşınmasını ve oradaki diğer alanların tamamen meydan olarak düzenlenmesini doğru buluyorum. Eski Topçu Kışlasına yeni Kaymakamlık binası yapılması da gündemde. Orayı TOKİ aldı ama biz TOKİ ile anlaşarak oraya bir kaç tane okul yapılmasını ve kalan alanın da yeşil alan olarak düzenlemesini sağlamak istiyoruz..

-Okul ihtiyacı çok mu Gebze'de?

-Şu an için Gebze'de eğitimin kalitesinin artması açısından en az 11 yeni okul daha yapılmasına ihtiyaç var..

-Diğer ilçelerde durum ne?

-Yerel yönetimlerimiz ile Büyükşehir Belediyesi ve ilgili Bakanlıklar arasındaki uyumlu çalışma, kuşkusuz ki hizmette sürekliliğe ve kaliteye direk yansıyor. Gerek Büyükşehir Belediyemiz gerekse ilçe belediyelerimiz gerçekten de vatandaşın takdirini kazanan hizmetlere imza atıyor. Bunun kanıtı da Kocaeli'de alınan 13-0'lık seçim galibiyetleridir. Hizmet yoksa vatandaş size niye oy versin ki?

AK PARTİ KOCAELİ'NİN ŞANSI TAKIM KAPTANI FİKRİ IŞIK

-Kocaeli şanslı yani?


-Kocaeli'nin en büyük şansı takımın ve takım kaptanlarının iyi olması..

-Biraz açar mısınız?

-Siyaset eşittir Hizmettir. Siyaset bir takım işidir. Ak Parti Kocaeli'nin takımı iyi bir takımdır ve bu takımın başında da Sayın Fikri Işık ve Sayın İbrahim Karaosmanoğlu gibi iki tane iyi takım kaptanı vardır. Sayın Fikri Işık Kocaeli'nin tüm ilçe ve mahallerine kadar siyaset hakim ve siyaseten neler yapılması gerektiğinin taktiklerini takıma iyi lanse ediyor. Aynı şekilde Sayın Karaosmanoğlu'nun belediyecilikteki marka oluşu artık Türkiye sınırlarını aştı tüm Türk Dünyası Belediyeler Birliği aracılığı ile oralarda örnek olarak uygulanmaya başladı. Bak bu bir haftadır Kocaeli'nin tüm ilçe belediye başkanları, Kandıra'da Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği bir kampta bulunuyor. O kampta belediyecilik hizmetleri ve 2019'a kadar yapılması gerekenler konuşulup tartışılıyor..

-Gebze bölgesi artık sizden mi soruluyor?

-Dışarıda öyle bir algı var gibi gözüküyor ama bizim içimizde öyle değil. Bizim 7 milletvekilimizin 7'si de birbirinden değerli. Biz de milletvekilleri yaşadıkları ilçeye göre değil hizmet alanları olarak görevlendirilmiştir. Mesela Sayın Zeki Aygün elektirik mühendisi olduğu için Kocaeli'nin tamamının elektrik konusu onun sorumluğu altında, Sayın Mehmet Akif yılmaz öğretmen kökenki olduğu için yine aynı şekilde kentin genelindeki eğitim sorunu kendisinin sorumluğunda. Sayın İlyas Şeker haritacı ve şehirci, Sayıb Sami Çakır, Sayın Radiye Sezer Katırcıoğlu ve hepimizin sorumlu olduğu alanlar var..

-Sizin sorumluluk alanınız?

-Ben Emniyet ve asayiş sorunları ile ilgiliyim..

BİRAZ YEREL SİYASET KONUŞALIM MI?

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan-Konuşalım tabi ki biz siyasetçiyiz..

-İlçe ve il kongrelerinin hemen arifesinde Marmara bölgesi sorumlusu ve Teşkilat Başkan yardımcısı Harun Karaca'nın İç anadoluya kaydırılmasını ve Ege Bölgesi sorumlusunun da Maramara Bölgesine verilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu ilçe ve il başkan adaylarının belirlenmesine etki eden bir durum mudur?

-Ben böyle bir etkinin olacağını düşünmüyorum. Ak Partide kararlar her zaman istişareler ile alınır. Bu görev bölgesi değiştirilmesi de bir istişare kararının sonucudur. Bakınız Kocaeli'nin tüm ilçelerinde adil ve itirazların olmadığı bir delege seçimi yapıldı. Öncelikle delegelerimizin verdiği oylar ve sonra il teşkilatı, il koordinatörü, il milletvekillerinin görüşü alınır. Sonra Ak Parti Genel Merkezi Teşkilat başkanlığımızın görüşü ile birlikte istişareye sunulur ve kimin nereye aday olacağı da o istişareden çıkar.

-Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası'nda değişiklikler olur mu?

-Ben dört ilçe başkanımızı da yakından tanıyor, seviyor ve çalışmalarını takdir ediyorum. Lakin bu benim kişisel görüşüm. Dedim ya karar istişareden çıkar..

MİLLET BİZDEN MEMNUN; GİZLİ AK PARTİLİ ÇOK

-Ana muhalefet partisi CHP "bu ülkede Adalet yok" diye Ankara'dan İstanbul'a kadar yürüdü, peşinden milyonlar yürüdü. Parti içinde bu durumu sorguladınız mı?

-CHP "bu ülkede Diktatörlük var" da diyor. Peki nasıl oluyor da Diktatörün yönetimindeki bir ülkede, 400 kilometre yürüyorsun ve kimse sana müdahale etmediği gibi o diktatör diye itham ettiğin yönetimin emri ve talimatları doğrultusunda, devletin güvenlik kuvvetlerini senin yürüyüşünün güvenliğini sağlıyor. Bütün dünya bunu izledi ve bu ülkede diktatörlük falan olmadığını gayet net gördü..

-Yani siyasi kutuplaşmanın had safhada olduğu bu ülkede hiç bir sorun yok her yer, her şey güllük gülistanlık mı?

-Bakınız bu ülke 15 Temmuz gecesi resmen varoluş-yokoluş mücadelesi verdi ve kararını varolmaktan yana kullandı. FETÖ'cü darbe karşısında Sayın Cumhurbaşkanımız milleti meydanlara davet etti ve milletimiz tüm meydanları doldurarak bu darbeye geçit vermedi. Milletin Cumhurbaşkanımıza ve Ak Partimize güveni olmasaydı bu meydanlara çıkar mıydı? 15 Temmuz bu ülke için dezavantajlarının yanısıra Devlet içine çöreklenmiş FETÖ vb örgüt elemanlarından temizlenme avantajını da beraberinde getirdi. Düşünün şuan için Türk Silahlı Kuvvetlerimizin generallerinin nerdeyse yarısı "Darbeye kalkışma" suçundan dolayı içerde yani TSK'nın en zayıf anı ama bir bakıyorsunuz bu TSK, terör ile mücadelede destan yazıyor. Niye? Çünkü PKK ve diğer terör örgütleri artık devlet içinden istihbarat ve destek alamıyorlar da ondan. Böylesi bir dönemde bizim CHP'den beklentimiz gelin bu yeniden inşa sürecini birlikte yapalım beklentisi. Lakin onlar ne yapıyor? 80 darbesi artığı Anayasanın değişikliğine engel olmaya çalışıyorlar, Devleti ele geçirmeye kalkışan ve bunun için milletin üstüne kurşun TBMM'ye bomba yağdıran FETÖ'cülerin avukatlığına soyunuyorlar. Millet görüyor bunu. Millet bizden de FETÖ'ye karşı verdiğimiz mücadeleden de memnun. Muhalif dediğiniz kesimde bile gizli Ak Partili çok..

-Onlar size destek vermez çünkü şimdiden 2019'da Türkiye'yi tekrar Parlamenter sisteme dönüştüreceğiz iddiasındalar?

-Cengiz bey inanının bu Cumhurbaşkanlığı sistemini onlar en az bizim kadar istiyorlar, hatta Mecliste bunu bana itiraf eden CHP'li vekiller bile var ama siyaseten söyleyemiyorlar..

-Niye istesinler ki?

-Eski sistemde CHP'nin yaşam boyu iktidar şansı yoktu. Lakin bu sistemde çok çalışmaları ve popüler bir Cumhurbaşkanı adayı göstermeleri halinde iktidar olma ışıkları var. Yani bu anlamda "en büyük sosyal demokrat sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğandır" CHP'ye iktidar ışığı sağladığı için..

HAYDAR AKAR ÖZÜR DİLER

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor-Siz CHP'yi FETÖ'cü avukatlığı ile suçluyorsunuz ama CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar dün Gebze'deki basın toplantsında Ak Partinin Kocaeli milletvekili ve belediye başkanlarını "FETÖ'cü" olmakla suçladı?

-Haydar Akar Gebze'de kendince siyaset yapmış. Eminim ki yarın karşılaşıp "niçin böyle bir ithamda bulundunuz" diye sorduğumda "Ya Cemil beyciğim özür dilerim, ben sizi kastetmedim" der. Bizim belediye başkanlarımız ve milletvekillerimiz bırakın FETÖ'cü olmayı bir tarafa FETÖ'nün potansiyel hedefleri olmuştur hep..

-Son sorum klasik olacak. 2019'da aday olacak mısınız tekrar milletvekilliğine?

-Cengiz bey bu bir gerçek, biz de kimin nereye aday gösterileceği istişareden çıkar. Bakınız Sayın Ahmet Davutoğlu Başbakan iken görev değişikliği gereği bıraktı ama küsmedi, gelip Mecliste bizim yanımıza oturdu. Ben 2014'de belediye başkan adayı gösterilmedim ama aynı parti organlarımız beni 2015'de milletvekili olarak görevlendirdi. Bu bir dava siyasetidir. Davada görev verilirse gereği yapılır, verilmezse küsülmez dava ve parti için çalışılır.

-Röportaj için teşekkürler..

-Ben teşekkür ediyorum. Mecliste olsun burada olsun günde en az dört beş kez haberpi.com'a girip haber ve yorumlarınız zevkle okuyorum. Başarınızın devamını dilerim..


YAZARLAR