Galatasaray açıkladı
Bakan'dan EYT açıklaması
FETÖ operasyonu; çok sayıda gözaltı var
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tahsin Tarhan; "Ak Parti Kocaeli'de 13-0 alsın ben..."

Tahsin Tarhan;
03.08.2017 / 04:00


HABERPİ/CENGİZYÜCAK CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ile sabah kahvaltısında buluşup Gebze bölgesi, Kocaeli ve Türkiye siyasetini konuştuk..

Tahsin Tarhan ile ilk röportajımı 18 yıl önce genç bir sanayici olduğu dönemlerde yapmış ve Tarhan'ın tamirci çırağı olarak ilk adımını attığı iş yaşamında, azmi ve çalışkanlığı ile kamyon ve otobüs başta olmak üzere otomotiv sektörüne makas üreten büyük bir sanayi tesisinin patronluğuna yükseliş öyküsünü Kocaeli ve Türkiye'ye duyurmuştuk..

O gün için her ne kadar Tahsin Tarhan'ın sadece sanayici kişiliğini yansıtmış olsak dahi sohbetimiz içerisinde vermiş olduğu mesajlardan günü geldiğinde ve şartlar olgunlaştığında siyasete de girebileceğinin ilk sinyallerini almıştık..

15 yıl sonra o gün geldi ve Tarhan 2014 yerel seçimlerinde ilk önce CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan aadayı oldu ve akabinde yapılan genel seçimlerde de CHP Kocaeli milletvekili olarak TBMM'ye adımını attı..

Bugün yaptığımız röportaj sonrası kendi kendime "Peki o günden bugüne Tahsin Tarhan'da ne değişmiş" diye sorduğumda "Tarhan değişmemiş, gelişmiş" diye mırıldandım..

Yaşam Tahsin Tarhan'ı daha da olgunlaştırmış ve siyaset ise geliştirmiş..

Ve bugün Tahsin Tarhan düne göre genel ve yerel siyasete daha çok hakim ve söyleyebildiği ve de söyleyebileceği çok kayda değer şeyler var..

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve oturan insanlarBU KARANLIK SİSTEM DEĞİŞMELİ

"Türkiye 2019 seçimlerinde bu sistemden mutlaka kurtulmalı yoksa geleceğimiz karanlık"
diye söze başladığında "hangi sistem" diye soruyorum "Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Partinin kurduğu bu karanlık sistem" diyor..

-Niçin karanlık geleceğimiz?

-Çünkü bu sistem içte sadece lideri büyüten ama dışta hem ülkeyi küçülten hem de vatandaşını ekonomik, sosyal ve hukuksal anlamda mağdur eden bir sistem. Bu sistem Ortadoğu başta olmak üzere çok ülkede yaşandı ve sonu hüsran ile bitti. Bu sistemde diretirsek hem dünya ile kavgalı hale düşeriz hem de başta AB ve NATO olmak üzere çok yerden dışlanırız..

-16 Nisan referandumunda sistem değişti ve 2019'da Erdoğan'ın yerine bir başkası kazansa dahi bu sistemin başkanı olmayacak mı?

-Olmayacak.. Çünkü hem CHP hem de 16 Nisan referandumunda "Hayır" diyen diğer birleşenler, 2019'da bu sistemi tekrar değiştireceklerini, demokrasisi ve sosyal, siyasal hukuk düzeni ile daha da güçlendirilmiş bir Parlamenter sistemi geri getireceklerini ilan ettiler..

-% 51'i bulabilecek misiniz?

-Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere tüm büyükşehirlerde Ak Parti oy kaybetti. Bu kaybın 2019 yerel ve genel seçimlerinde daha da artacağı net bir şekilde gözüküyor..

-Nasıl ve niçin?

-Çünkü bu ülkede her şey daha da kötüye gidiyor ve vatandaş kötü olana, kendini mağdur edene niçin "devam et" desin ki..

-Adalet yürüyüşü öncesi ve sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ülkede korku duvarları yıkıldı, toplumun kendisine güveni arttı. Erdoğan ve Ak Parti başlarda küçümsediler olayı. Lakin sonrasında toplumdan gelen desteği ve yükselen muhalefeti görünce kendi içlerinde "acaba biz de gidip katılarak ve hatta Başbakan Yıldırım'ı yürüyüşe göndererek direnci etkisizleştirsek mi" diye bile tartıştılar..

AK PARTİ KOCAELİ'DE 13-0 YAPAMAZ

-Yerel siyaseti konuşalım mı biraz?


-Hay hay..biz zaten yerelden gittik Ankara'ya..

-Ak Parti Kocaeli'de milletvekilli sayısında 7-4 ve belediyelerde de 13-0'lık bir üstünlüğü elinde tutuyor. Bu tabloyu lehinize nasıl değiştirebileceksiniz?

-İstanbul ve Ankara'da onların kalesiydi ama 16 Nisan referandumunda kaybettiler iki büyükşehirde de. Bence asıl onlara sormak lazım siz 2019'da bu şehirlerde tekrar nasıl öne geçerek seçim kazanabileceksiniz diye. Kocaeli'ye gelince; Kocaeli'de fark % 56'ya %44'e indi. Gerilediler, Kocaeli'de de gerilediler. Ve ben 2019 yerel seçimlerinde 13-0 olacağına ihtimal vermiyorum..

-Ya yine 13-0 alırlarsa?

-Ben Parti Genel Merkezimizde bu görüşümü ifade ettim. Eğer bir ilde seçim yenilgisi varsa milletvekilleri, il ve ilçe başkanları da bunun hesabını vermeli diye. Yani 2019 seçimlerinde Ak Parti Kocaeli'de 13-0 yaparsa benim partim bunun heasbını benden mutlaka sormalı ve ben onun hesabını verir, siyasi bedelini de öderim..

-İddialı bir çıkış bu?

-Hayır iddialı değil artık bundan sonra olması gereken bu..

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI ATAMA İLE OLMALI

-2019'de belediye başkanı ve milletvekili adaylarınızı neye göre belirleyeceksiniz?


-Ben belediye başkan adaylarımızın genel merkez ataması ve milletvekili adaylarımızın ise "parti içi ön seçim" ile belirlenmesi görüşünü savunuyorum..

-Belediye başkan adayları için niçin "atama" diyorsunuz?

-Şöyle ki; milletvekili adaylığı parti içi bir yarıştır. Parti politikası genel seçimlerde sonuca direk etki ettiği için parti içindeki ön seçimden çıkan adayın performansı ile kampanya süreci yeterli gelebilir. Belediye başkan adaylığı ise parti içi yarış değildir. Bugün Gebze'nin öyle mahalleleri var ki, sadece bir mahallenin nüfusu neredeyse Anadolu'da ki bir ilin nüfusuna eşit hale gelmiş. Dolayısı ile belediye başkan adayı için 2 veya 3 aylık bir kampanya süresi yetmez. Belediye başkan adayınızı çok daha önceden belirleyeceksiniz ve ondan mahalle mahalle, ev ev ve kapı kapı dolaşarak çalışmasını isteyeceksiniz. Tabi ki bu arada sizin belediye başkan adayınızın sadece parti içinde değil tüm Gebze genelinde tanınır olması önemli. Ben o tanınır kişiyi partinin tespit etmesini ve belediye başkan adayı olarak atamasını savunuyorum..

-Bu sözleriniz parti içinde bazı eski ve hatta yeni nesil siyasileri kızdıracak gibi?

-Yıllarca hep Kocaeli'de partililere karşı "biz ön seçimi istiyoruz" diyen milletvekillerinin aslında Ankara'da  Genel Merkeze ise "ne gerek var ön seçime siz buradan atayın efendim" dediğini sonradan öğrendik. Bitti artık o işler. Özün neyse sözün de hep aynı olmalı..

-Teşekkür ederim Vekilim..sohbet güzeldi..

-Ben teşekkür ederim, benim açımdan da verimli ve keyifliydi.. 


YAZARLAR