Kocaeli'de yüzlerce kilo eroin yakalandı
Etkisiz hale getirildiler
KOÜ Rektörü Hülagü'den o iddiaya sert tepki
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Engin Güzel tüm detayları anlattı; Başkan Köşker'den fark yaratacak çalışma

Engin Güzel tüm detayları anlattı; Başkan Köşker'den fark yaratacak çalışma
06.07.2017 / 18:33


ADALET BORA/HABERPİ.COM-Kentleri kent yapan sadece altyapı ve üst yapı hizmetleri değildir. Aç, açık, çaresiz ve kimsesizlerin kimsesi olan yöneticilerdir kentleri kent yapan.. işte Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’de ‘Gebze halkını mutlu etmek en büyük projemiz’ sloganını sözde bırakmamış ve bu yolda çok önemli bir adım atarak, sloganı gerçekten hayata geçirmiş.. Yoksulu, yolda kalmışı, çaresizi, yaşlısını, yetimi, öksüzü, kimsesizi unutmamış ve bunun için yeni bir birim kurarak gerçekten bir alkışı çoktan hak etmiş

Neden mi?Güzel işlere, güzel hizmetlere en fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Engin Güzel, Gebze belediyesinin sosyal yardımlaşma müdürlüğünün kurulduğu günden bu yana kısa sürede güzel işlere imza atmak için çabaladığını ve bunu bizimle paylaşmak istediğini söyleyince hiç düşünmeden; yardımlaşma için çalışan, güzellikler için hizmet üreten herkesin yanındayız, keyifle dinlemeye ve kamuoyuyla paylaşmaya hazırız dedim ama şunu da belirtmeliyim ki giderken daha önce bir odada iki masada iki elemanla gelen ihtiyaç sahiplerinin taleplerini alan iki belediye çalışanının olduğu bir birimle karşılaşacağımı düşünmüştüm..

Öyle olmadı.. Harika bir manzara  ile karşılaştım. Özenle ve mahremiyet ilkesine sadık kalınarak dizayn edilmiş bir birim.. Renk seçiminden, gelen ihtiyaç sahiplerinin kendilerini rahat ifade edebilecekleri detaylara kadara her şey düşünülmüş.. Bütün ekip genç ve yaptıkları bu işi sadece iş olduğu için değil yüreklerini de katarak yapan, bunu size hissettiren bir ekip.. Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Engin Güzel’e bağlı bir birim olarak çalışan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünü ise yine genç bir isim olan ve Mehmet Umur yapıyor


Gebze Belediyesi’nin 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’ndaki hizmet kompleksindeki yeni yerine taşınan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü yediden yetmişe kadar tüm ihtiyaç sahiplerinin rahatlıkla ulaşımının sağlanması için kent merkezine taşınmış. Başkan Köşker’inde sık sık denetlediği ve ihtiyaç sahiplerinin başvuruları sırasında kendileriyle görüştüğü Sosyal Yardım İşleri müdürlüğü bu yeni yapılanması ve organizasyonuyla bugün Büyükşehirlerde olmayan bir profesyonelikte çalışıyor.. Onlarca çalışanın olduğu büyük bir birim haline getirilen ve birçok ilden büyük Gebze’ye yakışır bir anlayışla oluşturulmuş

Peki ne yapıyor Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü.. Başkan Yardımcısı Engin Güzel bizi de heyecana ortak ederek anlattı; Başkanımız Adnan Köşker’in en çok önemsediği konuların başında yardıma muhtaç insanların tespit edilip onlara zamanında yardımların ulaştırılması.. Daha önce halkla ilişkiler bünyesinde yürütülen bu çalışma yaklaşık 6 ay kadar önce Müdürlük haline getirdik. Bütün yasal prosedürler yerine getirilerek yapıldı.

Şu anda Kocaeli bölgesi ilçe belediyeleri arasında sadece iki belediyede müdürlük olarak Sosyal Yardım işleri birimi var..Başkanımız Adnan Köşker’in talimatı ve büyük desteğiyle birçok ilçe belediyesinde olmayan müdürlük haline getirildi.. Personel ona göre oluşturuldu. Gebze gibi devasa bir kentte yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahipleri daha kısa sürede ve gerçekten yardıma ihtiyacı olanların tespit edilip zamanında ihtiyaçlarının giderilmesi daha da kolaylaştırılmış oldu.. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti daha önce zordu. Şimdi saha çalışmasından, vergi girişine kadar tüm detaylar birimdeki arkadaşlarımız tarafından yapılıyor.. Başkanımız Adnan Köşer’in talimatıyla buraya taşındık., hem vatandaşlarımızın müdürlüğümüze ulaşımlarını kolaylaştırmayı hem de müdürlüğümüzün vatandaşlarımıza daha iyi ve kaliteli hizmet vermelerini sağlamayı amaçladık. Belediye hizmet binasına ulaşımda sıkıntı çeken vatandaşlarımız buraya şimdi kolaylıkla ulaşabiliyorlar.. Başkanımızın sosyal belediyecilik konusundaki hassasiyetinin en önemli göstergesi Sosyal Yardım İşleri müdürlüğü oluşturması ve tabiki bunu insan odaklı hizmetle bütünleştirerek herkesin rahatlıkla ulaşabileceği ve kendini iyi hissedebileceği bir merkeze taşımasıdır..

NE TÜR YARDIMLAR YAPILIYOR

Gebze gibi devasa bir kentte  hangi alanlarda ve konularda ve kaç ihtiyaç sahiplerine yardım yapılıyor.. 

sosyal Yardım İşleri Müüdürü Mehmet Umur tüm detaylarıyla şöyle anlatıyor; Müdürlük olarak birçok kalemde yardımlar gerçekleştiriyoruz. Süt ve mama yardımından, ekmek, gıda, çocuk bezi, engelli ve hastaya hasta yatağı, hasta bezi, havalı hasta yatağı, kıyafet ve kırtasiye yardımı , yolda kalmışlara bilet yardımından, tıbbi malzeme yardıma varan yardımlar yapıyoruz. İstatistikler değişiyor. 600 ile 400 ihtiyaç sahibine hizmet veriyoruz ortalama olarak. Bununla birlikte bizim alanımıza girmeyen ancak vatandaşın sorununu çözecek diğer devlet birimlerine de yönlendirmeler yaparak vatandaşlarımıza bir nevi danışmanlık hizmeti de veriyoruz..

Peki yardıma nasıl karar veriliyor sorumuzu yine Umur yanıtlıyor: İhtiyaç sahibi vatandaşların yaptığı başvurular komisyon tarafından incelendikten sonra yardımlar, Gebze Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nce yapılıyor.

 Suriyelileri soruyoruz.. Suriyelilere yardım yapılıyor mu? Son dönemlerdeki en problemli durumlardan biri çünkü. Vatandaşlarımızın çoğu ‘suriyeli kadar kıymetimiz yok’ diyerek tepki gösteriyor. Gebze belediyesi olarak bu anlamda ne yapıyor nasıl bir yardım  izlediklerine gelince,hem Başkan Güzel hem de Müdür Umur detaylı bir açıklama yapıyorlar.  Gebze'de  bu konuda başta  sıkıntılar  olmuş ancak süreç içinde aşılmış.  Suriyeli ihtiyaç sahiplerine öncelikle de eşini kaybetmiş kadın ve öksüzlere yardımda öncelik veriliyor.Yine bu bağlamda GESMEK kursların kayıt olup birer meslek sahibi olmaları için çalışmalar başlatılmış. Hedef bu kentteki Suriyeli kardeşlerimizi başkalarına muhtaç olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma getirmek. 

Evet .. Bu güzel söyleşide çıkardığmız en güzel notlar ise şöyle

-Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in talimatıyla Sosyal Yardım İşleri müdürlüğü Gebze’deki tüm yetim ve öksüzlerin doğum günlerini unutmadan doğum günü pastası ve hediyelerle kutluyor.

-Engeliler başta olmak üzere özel durumdaki ihtiyaç sahibi vatandaşlara özel günlerde çeşitli sosyal ve kültürel turlara götürüyor..

-İhtiyaç sahibi yaşlı ve düşkünlerin evine kadar gidip onların taleplerini alıyor ve ihtaçlarını yerinde karışılıyor

-İnternet üzerinden kendilerine ulaşan mailleri değerlendiriyor ve titiz bir araştırma sonucunda ihtiyaç sahiplerini belirliyorlar

-Yetim ve öksüzleri bayramlarda giydiriyor.

-İhtiyaç sahibi kadınlarla kadın personel, erkeklerle erkek personel ilgileniyor.

-Bütün çocukları atlı eğitim merkezine götürüyor. insanları dil, din, ırk ayırımı yapmadan yardıma muhtaç tüm insanlara zamanında yardım ulaştırmaya, ihtiyacını gidermeye çalışıyor..

Bizde sosyal belediyeciliği hayata geçiren Başkan Adnan Köşker'i, bu özverili ekibi, ekibin yaptığı işten keyif almasını sağlayarak onların  gönlünü iyiliğe yönlendiren Başkan Yardımcısı Engin Güzel’i yürekten kutluyoruz!FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN 


Etiketler:
YAZARLAR