5 bakanlıkta bakan yardımcıları belli oldu
O ülke ile krizimiz sona erdi
CHP'li vekile kötü haber
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Av. Ümit Kocasakal Adalet Yürüyüşüne niçin katılmadı? İşte cevabı

Av. Ümit Kocasakal Adalet Yürüyüşüne niçin katılmadı? İşte cevabı
03.07.2017 / 12:17


HABERPİ/SİYASET İsmi CHP Genel Başkanlığı için geçen İstanbukl Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal twitter sayfasından "Adalet Yürüyüşü'nde neden "boy göstermedim" Kasaba politikacısına yanıtımdır." başlıklı bir açıklam yayınladı..

İŞTE O AÇIKLAMA

Aslında, gündem yönlendirmesi altında kalmadan, ülkenin gerçek sorunları ile ilgili olarak yazmak istediğim başka şeyler var. Ancak bazen araya bu tür yazıları sıkıştırmak gerekiyor. Adalet yürüyüşü ile ilgili görüşümü; doğruluğu ya da yanlışlığı, desteklemek yahut karşı çıkmak gibi gereksiz bir ikileme düşmeksizin, kendi bakış açıma göre olması gereken içeriği ve parçalarını, çıkış ve varış noktalarını, Odatv'deki önceki yazımda açıkça ve ayrıntılı olarak belirttim. Tekrar etmeye gerek yok.Okumamış olanlar bu sitede okuyabilirler. Yazımın ana fikri şu idi: “Adalet yürüyüşü fiziksel ve süreli değil, sürekli ve ideolojik bir yolculuktur. Net bir çıkış ve varış noktası ile bir yön duygusu, kimlik ve ideoloji gerektirir. Çıkış noktası anti emperyalizm, varış noktası tam bağımsızlık, ana durakları ise ülkenin bölünmez bütünlüğü, Cumhuriyetin kurucu değerleri, üretim, hakça bölüşüm, emeğe değer vermek, yurttaşlık bilinci ile herkesi kucaklamak, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti ve demokrasidir. Aynı şekilde adalet, hiç bir ayrım gözetilmeksizin herkes için, hatta ona inanmayan ve değer vermeyenler için bile talep edilir ve aranır, ama herkesle aranmaz! Çünkü bir yola hangi amaçla çıktığınız kadar, o yolda kimlerle yürüdüğünüz de önemlidir. Çünkü yollar yürümekle aşınmaz ama belli ilkeleriniz ve tutarlılığınız yoksa amaçlar ve içerik aşınır!”

RANTİYELERİ DE ORTAYA ÇIKTI

Bu yazımda yürüyüş ile ilgili görüşlerimi;ideolojik,psikolojik ve boyutları ile gayet açık ve anlaşılır biçimde,ifade ettiğimi düşünüyorum. Tabi anlama sorunu olmayan ve gerçekten anlamak isteyenler için... Bu yürüyüşle birlikte hemen rantiyeleri de ortaya çıktı! Özellikle anılan yazımdan sonra öyle anlaşılıyor ki, bu yürüyüşte fiziksel olarak boy göstermememden,burada basına poz vermememden dolayı,fırsat bu fırsat denilip"bir yerlerden"düğmeye basılmış şahsımı hedef haline getirme, karalama ve yıpratma amacıyla bazı eller "ovuşturulmuş", kılıçlar çekilmiş! Yanlış anlaşılmasın, bu konudaki samimi beklentileri, talepleri, eleştirileri anlayabiliyorum, saygıyla karşılıyor ve not ediyorum. Sözüm iyi niyetli kişilere ve eleştirilere değil, bazı "kasaba politikacıları” ile “sosyal medya-internet kahramanları” na! Yani bu yürüyüşten kendileri için bir siyasi rant ve ikbal elde etmeye çalışan siyaset tüccarlarına ve yatırımcılarına. Nefesleri buram buram popülizm ve ucuz politika kokan "kahraman" lara ! Günlük gelişmelere göre sürekli görüş değiştirip yalpalayanlara, şakşakçılara ! Anadolu'nun o güzelim benzetmesi ile “Sel önünden kütük kapmaya çalışanlara!“ Birazdan bunların karakteristik özelliklerini sıralayacağım.

Önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Önceki yazımda belirttiğim üzere, bu yürüyüş bir siyasi tercihtir ve saygı duyulmalıdır. Ancak her siyasi tercih gibi desteğe ve onaylanmaya da açıktır. Bazı ideolojik nedenlerden, kaygı ve tereddütlerden, ilkesel bir tutumdan kaynaklanan eleştirilere ve tercihlere de... Eğer fiziksel olarak bu yürüyüşte boy göstermemek,"adalet istememe" veya "korkma" olarak nitelendirilebiliyorsa, adaletten hiç bir şey anlaşılmamış demektir. Bu durumda da ucuz kahramanlık ve siyasi rant peşindeki bu zatların katıldığı veya desteklediği şey de sadece bir "yürüyüş", üstelik kendi "ikbal yürüyüşü" olmaktadır ! Bu gibiler, adaleti bir yürüyüşe veya ona katılmaya indirgeyecek kadar adaletin ne olduğundan bihaber olduğu gibi, buradan hareketle lidere yaranmayı, kendi siyasi konumu ve geleceği için rant elde etmeyi mubah görür. Bunu da sığ bir popülizmle ve ucuz kahramanlıkla, abartılı övgü veya yergilerle örtmeye çalışır. Başka bir ifadeyle, bu gibiler için böylesi durumlar bulunmaz bir ucuz kahramanlık gösterisi fırsatıdır.

Hayatım boyunca davranışlarımı,tercihlerimi,kararlarımı kimin ne söyleyeceği,ne düş. üzerine oturtmadığım gibi kişisel ikbal de gözetmedim. Doğru veya yanlış, kararlarımı kendi fikrime ve vicdanıma göre aldım ve uygulamaktan, gerektiğinde bedel ödemekten kaçınmadım.Önceliğim hep ülkem, vatanım ve halkım oldu. Bugüne dek defaatle açıkladığım gibi, düşüncelerim, yolum bellidir, nettir.


YAZARLAR