Belediye başkanı görevden alındı
Eski Başbakanın evinde milyon dolarlar çıktı
Türk gemisine saldırı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emniyet müdürü meslektaşlarını suçladı

Emniyet müdürü meslektaşlarını suçladı
Görev yaptığım dönemde, İstihbarat Şube müdürleri Engin Dinç ve Faruk Sarı tarafından Dink’e suikast yapılacağı konusunda bana bilgi aktarılmadı.
10.05.2011 / 10:21


Hrant Dink öldürüldüğünde Trabzon Emniyet Müdürü olan Reşat Altay, cinayet hazırlığıyla ilgili her şeyin kendisinden saklandığını söyledi ve "Bilgi verilmiş olsaydı cinayeti önlemek için tedbir alırdım" dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinden önce Trabzon Emniyet Müdürü olan ve cinayetten hemen sonra görevinden alınan Reşat Altay, Trabzon Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturmada verdiği ifadesinde meslektaşlarını suçladı: “Yasin Hayal tarafından planlanan suikast konusunda emniyet müdürü olarak bilgilendirilmedim. Cinayetten sonra Erhan Tuncel bana haber verilmeden 14 saat şubede tutuldu. Yasin Hayal’in adını, Ogün Samast’ın babasından duydum. Bilgim olsaydı önlem alır, operasyon yapardım.”

Dink ailesinin başvurusu üzerine, Trabzon Emniyeti hakkında başlatılan soruşturmada önce ‘takipsizlik’ kararı verilmiş ancak itiraz üzerine Rize Ağır Ceza Mahkemesi, dönemin Emniyet Müdürü Altay’ın ifadesinin alınmasını istemişti. Altay, 28 Mart’ta Fatih Savcılığı’nda ifade verdi ve özetle şunları söyledi:

BANA BİLGİ VERİLMEDİ: Görev yaptığım dönemde, İstihbarat Şube müdürleri Engin Dinç ve Faruk Sarı tarafından Dink’e suikast yapılacağı konusunda bana bilgi aktarılmadı. Brifinglerin hiçbirisinde Yasin Hayal ve Hrant Dink konusunda herhangi bir bilgi almadım.

F-4 RAPORU GÖSTERİLMEDİ: Hayal’in Dink’i öldürmeyi tasarladığını belirten 15 Şubat 2006 tarihli F-4 raporunu görmedim. Tarafıma sunulmadı.

VALİLİKTE KONUŞULMADI: İl asayiş toplantılarında Yasin Hayal faaliyetleri ve Hrant Dink cinayetine yönelik herhangi bir konuşma yapılmadı.

AKYÜREK BAHSETMEDİ: İlin eski Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek’le zaman zaman telefon görüşmeleri yaptım. Dink cinayetine ilişkin herhangi bir görüşmemiz olmadı.

ERHAN’I BENİMLE GÖRÜŞTÜRMEDİLER: İstihbarat Şube Müdürü Dinç bana Erhan Tuncel’in yardımcısı istihbarat elemanı olduğunu,Çeçenistan’la bağlantılı aşırı sağcı gruplarla irtibatlı olduğunu, bunlarla ilgili haber getirdiğini söyledi. ‘Gerekiyorsa kendim görüşeyim’ dedim. Dinç, ‘Sizin görümenize gerek yok, ben hallederim’ dedi. Tuncel’in Dink konusunda bilgi aktardığına dair bana bir açıklama yapılmadı.

ERHAN ŞUBEDEYMİŞ, HABERİM YOKTU: Cinayetin akabinde istihbarat elemanları Erhan Tuncel’i şubeye getirmişler. 14 saat boyunca şubede kalmış. Bu konuda bilgilendirilmedim. Tuncel’in 14 saat boyunca orada kaldığından haberim olmamıştır.

BİLGİM OLSA ÖNLEM ALIRDIM: Yasin Hayal’in adını, Ogün Samast’ın babasından duydum. Bilgim olsaydı önlem alır, operasyon yapardım. Fiziki ve teknik takip kararları alır, uygulamaya koyardım. İcap etmesi halinde Yasin Hayal ve üye olduğu belirtilen örgüte yönelik operasyonu yapardım

 


YAZARLAR