Petrol fiyatlarında sıcak gelişme
Trump'tan yeni Türkiye açıklaması
İYİ PARTİ GEBZE YENİLENDİ
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEBZE’DE SANAYİ KALSIN YA ÇEVRE KİRLİLİĞİ NE OLACAK?

GEBZE’DE SANAYİ KALSIN YA ÇEVRE KİRLİLİĞİ NE OLACAK?
04.09.2015 / 21:47


HABERPİ.COM Geçtiğimiz günlerde E-5 trafiğine takılmadan Bayramoğlu'na kestirmeden gitmek için Darıca istasyon yanyoluna inerek Bayramoğlu köprüsüne çıkayım diye bir uyanıklık yaptım. Lakin Kroman Fabrikasının çin seddini andıran fabrika duvarlarının yanyolu daralttığını görünce Osmangazi'den Darıca-Bayramoğlu yoluna çıkmaya karar verdim..

Buraya kadar herşey güzel de bundan sonrası felaket..

Berikap'tan yük almak için bekleyen TIR'ların yolu işgal etmesi felaket..

Sarkuysan, Kroman Çelik ve Pulcra Kimya fabrikalarının yer aldığı ve E-5'in üstünden geçen üst geçidin bağlantı yolunun da bulunduğu kavşakta insan burnunun kolay kolay hazmedemeyeceği pis bir kokunun çevreyi ve koca Osmangazi mahallesini esir alması tam bir felaket..

Bu felaket karşısında aklıma 2010 yılında bu konu ile ilgili yapmış olduğumuz "SANAYİ KALSIN YA ÇEVRE KİRLİLİĞİ NE OLACAK?" başlıklı haberimiz geldi ve ofise döndüğümde arşivimizden arayıp bulduktan sonra konuyu tekrar gündeme taşımaya karar verdik.

Dileriz bu kez Bilim Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehire Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve GTO Başkanı Nail Çiler bizzat gelip yerinde bu pis kokuyu alıp, görsel çevre kirliliği gördükten sonra "Marka Kent Gebze" ile bunların yanayana olamayacağına kanaat getirerek gereğini yaparlar..

İşte halen güncelliğini koruyan o yazım;

 Gebze Ticaret Odası bünyesinde başlatılan İmar Düzenleme toplantıları, E-5 Sanaycilerini sevindirirken, Gebzelileri üzmeye devam ediyor..

SANAYİ KALSIN YA ÇEVRE KİRLİLİĞİ NE OLACAK?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan imar planı gereğince 2025 yılına kadar Gebze E-5 kenarındaki tüm sanayi kuruluşları istisnasız olarak kaldırılacaktı ve burası ticaret merkezlerinden oluşan bir ticari alan olacaktı..

Bu karar gereğince bu alanda kurulu bulunan bir çok fabrika kendilerine yeni bir yer arayışına girmişken, bu alan içerisinde kurulu bulunan Doğu Galvaniz Fabrikasının Genel Müdürü H.Ümran Nargül'ün, Gebze Ticaret Odası'na Meclis Başkanı seçilmesiyle birlikte her şey değişmeye başladı..

Bu göreve geldiği günden itibaren İmar planındaki bu kararı kaldırtmak için mesai yapan GTO Meclis Başkanı Halit Umran Nargül toplantılar üzerine toplantılar düzenleyerek yoğun bir kulis ve baskı faaliyeti içerisine girdi..

Geçtiğimiz gün Gebze Ticaret Odası İmar Komisyonu, GTO Meclis Başkanı Halit Umran Nargül Başkanlığında tekrar toplandı. Toplantıda belediye temsilcileri ve sanayicilerden oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyonda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Plancısı Rahmi Tümpalay, Gebze Belediyesi Şehir Plancısı Sercan Sarıkol, GTO Meclis Başkanı Halit Umran Nargül (Doğu Galvaniz - Sanayici), Ömer Taşçı (Kent Gıda- Sanayici) ve İbrahim Güngör (Sarkuysan- Sanayici) yer aldı.

GTO'da düzenlenen bu toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Tekin ve sanayiciler katıldı.

E-5 Yolu kenarında kalan sanayi alanlarının ticaret alanlarına dönüştürülmesi ile ilgili yapılan bu toplantıda, E-5 sanayicileri lehine olumlu kararlar alındı..

Toplantıda görüşlerini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, GTO'nun hazırlamış olduğu bölge envanterinin göz önüne alınarak sanayicilerin mağdur edilmemesi gerektiğini vurguladı. Mengüç; Türkiye ekonomisinde büyük yeri olan ve stratejik olarak bölgede bulunması gereken fabrikaların, planlama sonucunda belirlenecek kriterler ile dış görünümlerini düzenlemeleri ve çevreye olan zararlarını en aza indirmeleri halinde buradan kaldırılmayarak faaliyetlerine devam etmesi ve imar planlarının da revize edilerek faaliyetlerini sürdürmeleri konusunda görüş bildirdi.

Gebze Ticaret Odasının konu ile ilgili yapmış olduğu çalışmalarda değişikliğe konu olan bölgede 162 adet KOBİ olduğu tespit edildi.

122 faal firma ile 17 sorudan oluşan bir anket çalışması yapıldı. Anket sonuçları ve görüşler bir dosya halinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na sunuldu.

Çevreye zararlı atık bırakmayan ve dış görünümü bakımından kentin estetiğini bozmayan firmalara Avrupa'da sıkça rastlandığı örneklerle belediyeye sunuldu.

Gökmen Mengüç, bu plan ile getirilen kullanım kararı ile oluşacak yapılaşmaya mevcut arsalar içinde imar yasasına göre izin verilebileceğini, diğer komşu parsellerin tevhid edilip büyümeye izin verilmeyeceğini belirtti. 

Bugüne kadar detaylı bir toplantının yapılmamasından dolayı planın sanayiciler tarafından yanlış anlaşıldığını ifade eden Mengüç, Büyükşehir, Gebze Belediyesinin ve sanayicilerin içinde bulunduğu bir komisyonda yapılacak çalışmalar ile olumsuzlukların ortadan kaldırılacağını sözlerine ekledi.

ŞİMDİ BİZ SORUYORUZ;

-E-5 kenarındaki fabrikaların 2025 yılında kaldırılması gerektiği yolunda hazırlanmış olan İmar Planı ve alınmış olan karar hangi gerekçe ve hangi görünmeyen gücün etkisi ile tekrar değiştirilmeye çalışılıyor?

-Hemen E-5 kenarında bulunan başta Cognis Kimya ve Tever Sunta türünden tüm fabrikaların yıllardan beri vermiş oldukları görüntü ve çevre kirliliğini şimdi hangi akl-ı selim "yok öyle bir şey" diye savunacak?

-İstanbullu kalkıp Harem-Tuzla hattındaki tüm sanayi kuruluşlarından ve de limanlarından arınıyor, bizimkiler ise 2025 yılında mutlaka kaldırılması gereken bu ağır sanayi kuruluşlarını 3025 yılına kadar yaşatmaya çalışıyor. Bu çelişkiyi hangi mantıkla açıklayacaksınız?

-Dış cephelerini güzelleştirmekle, çevreye verilen görüntü kirliliklerinin, sanayi yoğunluğu nedeniyle tıkanan trafiğin ve Gebzenin semasına bırakılan kimyasal ve zararlı gazların önüne geçilebilecek mi?

-Cognis Kimya ve Tever Sunta örneği göz nünde dururken ve Kroman'ın dev tırları Bayramoğlu köprüsünü tıkarken ve de Mc. Donald'ın oradan Bayramoğlu köprüsü arasındaki 250 metrelik yolu ancak yarım saatte geçerken, şimdi siz hangi mantıktan yola çıkarak "bu fabrikalar Gebzenin göbeğinde kalmaya devam etsin" diyorsunuz?

- Aynı zamanda Fabrika Genel Müdürü olan GTO Meclis Başkanı Ümran Nargül'ün fabrikaları kurtarma operasyonunu anlıyoruz, Lakin Gebze'de oturan ve bu kentin havasını soluyan diğer tüm yetkililerden de "Gebze ve Gebzelileri Kurtarma Operasyonu" bekliyoruz..


HABERPİ YORUMLAR
hakan yıkılmaz: 
"Bıktık"
ses gürültü trafik oluyor bir de tırlar girmeye çalışıyor şehir için de fabrika mı olurmuş kaldırmalarını beklkiyruz yetkililerden fabrikaları organize sanayi bölgelerine taşımaları gerekir.Bunu yapana vericek tüm osmangazi nahallesi darıca olarak oyumuzu
21.03.2019 / 12:19
Serap Ipekoğlu: 
"Kurum Yağıyor"
Fabrikanin 2 sokak yukarisindayiz resmen uzerimize kurum yagiyor ozellikle geceleri agir bir kokuyla birlikte simsiyah duman veriyorlar gece gunduz hic durmaksizin faaliyette oldugundan inanilmaz bir gurultu de cabasi. 2 kucuk cocugum var ve cocuklarimi bu denli sagliksiz bir ortamda buyutmek istemiyorum. Umarim bizlere ses olursunuz ve ivedilikle yerlesim yerinin disina tasinirlar..
22.10.2018 / 04:31
YAZARLAR