Belediye başkanı görevden alındı
Eski Başbakanın evinde milyon dolarlar çıktı
Türk gemisine saldırı
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DİLOVASI'NIN HAVASI İSTANBUL'DAN TEMİZ

DİLOVASI'NIN HAVASI İSTANBUL'DAN TEMİZ
Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Türker, Kocaeli basınına yönelik olarak yaptığı basın toplantısında kuruluşundan bugüne OSB’nin 10 yılını değerlendirdi.
24.01.2013 / 17:52


DOSB Müteşebbis heyeti başkanı Necmettin Bitlis, DOSB Yönetim Kurulu üyesi Turgay Ener, Ziya Akagündüz ve DOSB Bölge Müdürü Serap Türker'in de bizzat katılımıyla Tavşancıl Sahil Restoran`ta birlikte yenilen akşam yemeğinin ardından başlayan basın toplantsında ilk söze başlayan Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Türker,  Dilovası OSB`nin kuruluşunun 1995 yıllarından itibaren başladığını ifade ettikten sonra “22 Mayıs 2002 tarihinde OSB resmen kuruldu. OSB`de demir-çelik, makine ve kimya ağırlıklı fabrikalar var. Türk dış ticaretinin yüzde 6.5`ini burada bulunan 199 firma sağlıyor. Burada bulunan 25 firmamız ise Türkiye`nin ilk 500 firması arasında yer alıyor” dedi.EN BÜYÜK ÇEVRE YATIRIMINI YAPTIK

Dilovası`nda çevre sorunlarına karşı aldıkları tedbirleri anlatan Mustafa Türker, “Dilovası`nda büyük çevre sorunları vardı. Halkımıza ve devletimize 2006 yılına kadar bunları halledeceğimize dair söz verdik. Kocaeli Üniversitesi, TÜBİTAK- MAM ve Çevre Müdürlüğü ile birlikte çalışma yaptık. 2007 yılının başlarında hava kirliliğini çevre mevzuatında belirtilen oranların altına indirdik. İki tane 24 saat hava emisyonu ölçen sistem kurduk. Ayrıca kirletici özelliği bulunan her fabrikanın bacasına online ölçüm yapan sistemlerden kurduk. Yaptığımız toplam 681 milyon liralık yatırımlarla hava kirliliğini çevre mevzuatındaki oranların altına indirdik” şeklinde konuştu.DİLOVASI ÇEVRE KİRLİĞİ SIRALAMASINDA ALTLARDA

Dilovası`ndaki kirliliğin azaldığını ortaya koyan Mustafa Türker, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın her yıl yayınladığı çevre raporlarında 2007 yılına kadar Dilovası en başta geliyordu. Yaptığımız yatırımlardan sonra sadece 2012 yılının ekim ayında çevre kirliliği sıralamasında 9. Sırada yer aldık. Birinci sırada ise Ankara yer aldı. Dilovası`nın yaşana bilir bir kent olması için 12 dönüm arazi üzerine sanayi sularını ve kentsel atıkları arıtmak için arıtma tesisi kurduk. Arıtma tesislerinde çıkan çamurları kurulmak içinde ayrı bir kurutma tesisi kurduk. Burada elde ettiğimiz çamur kurutularak azaltılıyor ve lisanslı firmalar tarafından yakılıyor” ifadelerine yer verdi.

DİLOVASI'NIN HAVASI İSTANBUL'DAN TEMİZ

Dilovası`nın yaşana bilir bir kent olması için uğraştıklarını, Dilovası varsa sanayi var, sanayi varsa Dilovası var mantığıyla hareket ettiklerini belirten Türker, “Kesinlikle Dilovası`nda yaşayanlar buradan uzaklaştırılsın düşüncesinde değiliz. Dilovası kentsel açıdan yaşanabilir bir hale getirilmelidir. Bu konuda ciddi çalışmalar yapan belediye başkanımız var. Dilovası için kentsel dönüşüm şart. Kesinlikle halk buradan gitsin anlayışında değiliz. Halk daha elverişli konutlarda yaşamalı. TOKİ`nin burada önemli projeleri var. Dilovası`nın Türk sanayine önemli katkıları var. Sanayiye verdiği katkı kadar Dilovası da bundan faydalanmalı. Dilovası sanayisi ve yaşam alanlarıyla Türkiye`nin göz bebeği olacak bir yer. Dilovası`nın havası İstanbul ve Türkiye`nin birçok yerinden temiz” dedi.

YENİ LİMANLARIN YAPILMASI ARZUMUZDUR

İzmit Körfezi`ne yeni limanların yapılması konusunu değerlendiren başkan Türker, “Türkiye`nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, 650 milyar dolarlık ithalat hedefi var. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülke. Marmara Denizi ve İzmit Körfezi bizlere Allah`ın bir lütfu. Karadeniz`de yılın sadece 150 günü gemiler iskeleye yanaşa biliyor. Akdeniz ve Ege Sahillerinin durumu ortada sadece birkaç nokta liman için uygun. Marmara Denizi ve İzmit Körfezi`ne ise yılın 365 günü gemi yanaşabiliyor. Üstelik metropol şehirlere ve sanayiye yakın. Bu nedenle mevcut limanların rehabilite edilmesi ve kapasitesinin artırılmasını bu yeterli olmuyorsa yeni limanların yapılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

TAŞ OCAKLARINA CÜRUFT DÖKÜLEBİLİR

Sanayi atığı cürufların taş ocaklarında ve yol yapımlarında kullanılması önerilerini değerlendiren başkan Türker, “Cüruflarda kesinlikle radyasyon bulunmuyor. Taş ocakları alanına cüruf dökülmesi bir çevre yatırımı olabilir. Cürufların karayollarında dolgu malzemesi olarak kullanılması yönünde Elazığ Fırat Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü`nün çalışmaları sürüyor. Bu konuda bizim Kocaeli Valiliği`nden talebimiz oldu. Hep birlikte cürufların dolgu malzemesi olarak kullanılmasını öngören çalışmaların bitirilmesini bekleyeceğiz” diye konuştu.

DİLOVASINA HİZMET PROJELERİMİZ

Kurulduğu günden buyana Dilovası Organize Sanayi Bölgesi`nin bölge için yaptığı katkıları anlatan başkan Türker, “Sanayici olarak sosyal sorumluluk konusunda üzerimize düşeni yapıyoruz. 2013 yılına kadar 8 bin metre yol ve 700 metre istinat duvarı yaptık. 300 bin metre kare alana 60 bin fidan diktik. 7 tane okul, 5 kamu binası ve 2 köprülü kavşak yaptık. 40 milyon liralık bir yatırımla elektrik nakil hatlarını154 binlik ve 380 binlik hatlar hariç yer altına indirdik. 100 öğrencimize burs veriyoruz. Biraz gecikme oldu ama ekim ayı itibariyle geciken burslarla birlikte öğrencilerimizin tüm paralarını yatırdık” diyerek faaliyetlerini anlattı.

VASIFLI İŞÇİYE İŞ İMKANI

Sanayi`nin kalbi olan Dilovası`nda işsizliğin yüksek olduğunu ancak işsizlikle bağlantılı olarak sanayicinin de kalifiye eleman bulmada zorlandığının altını çizen Mustafa Türker, bu konudaki girişimlerini anlattı. Dilovası işsizliğine çözüm bulmak ve sanayicinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için yetişkinler eğitim merkezi kuracaklarını kaydeden Türker, “Burada İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla işsizlerimize kurs vereceğiz. Kursları bitirenlerin tamamını da kuruluşlarımızda istihdam edeceğiz. Çünkü dışarıdan getirdiğimiz her personel bize artı bir maliyet getiriyor” dedi.

300.000 metrekare alanda 60.000 fidan dikildiSERAP TÜRKER HİZMETLERİ ANLATTI

Dilovası OSB Bölge Müdürü Serap Türker ise yapılan çalışmaların Dilovası bölgesine ve halkına da fayda sağladığını, Dilovası OSB firmalarının yerel halka hizmet için kamu hizmet binaları, okullar ve ağaçlandırma çalışmaları yaparken aynı zamanda ana ulaşım arterlerinde bulunan kavşak çalışmalarına da maddi destek verdiklerini söyledi.

Mustafa Türker yaptığı konuşmada “Birçok hayalimizi zorlukları aşarak hayata geçirdik. Daha önceden yapılanmış bir bölgede altyapı çalışmaları yapmak son derece zordu. Dilovası OSB’nin yapısı gereği bölge çevresinin tamamen kapatılamaması, bölgemizde bulunan bireysel konutların varlığı imar çalışmalarını biraz yavaşlattı. Bununla birlikte zorlukları aştık ve 2013 yılına kadar 8.000 metre imar yolu, 3 kavşak ve 700 metre istidat duvarı yapmayı başardık. Bölgede hem müdürlüğümüz hem de firmalarımız ağaçlandırma çalışmaları yaptı.

Yapımı tamamlanan yollarda ve çevrede 3 ayrı ağaçlandırma sahası bulunuyor. Toplam 30 hektar yeşil alan yaratmayı başardık. 300.000 metrekare alanda 60.000 fidan diktik. Firmalarımız ise kendi ağaçlandırma çalışmalarını ayrıca yapıyorlar” dedi.

Dilovası halkına mesleki eğitim ve iş olanağı verilecek

Serap Türker ise “Firmalarımız Dilovası’na imar anlamında büyük katkı sağlıyor. Bugüne kadar Dilovası’na 3 kavşak, 7 okul ve 5 kamu binası kazandırdık. Dilovası Köprülü kavşağı kamulaştırma maliyetinin yüzde 50’si DOSB firmaları tarafından karşılandı, yeni yapımı planlanan Eynarca Kavşağının kamulaştırma bedelinin tamamı ise firmalarımız tarafından ödenecek. Ayrıca birçok kamu hizmet binasını da firmalarımızın katkılarıyla halka kazandırdık” şeklinde konuştu.

DOSB Müdürlüğü imar, çevre ve elektrik çalışmalarının yanı sıra 2013 yılında yeni bir sosyal projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. İşsizlikle mücadele ve istihdamı arttırmak amacını taşıyan “Dilovası’na Nitelikli Eleman Yetiştirme Projesi” ile Dilovası’nda ikamet eden kişilere mesleki eğitimler verilecek ve eğitimlerin ardından DOSB’da bulunan sanayi firmalarında çalışma olanağı sunulacak. 2013 yılı içinde bu eğitimlerin verileceği bir eğitim merkezi de kurulacak.

DOSB Müdürlüğü tarafından verilen hizmetler:

- 2013 yılına kadar 8.000 metre imar yolu ve 700 metre istinat

- 300.000 metrekare alanda 60.000 fidan

- 7 okul, 5 kamu binası ve 2 köprülü kavşak

- Daha temiz bir çevre için 681 milyon TL yatırım

- Hava kalitesi ölçüm istasyonu

- Evsel ve endüstriyel atıklar için arıtma tesisi

- 2006 yılından itibaren çevre temizliği konusunda TÜBİTAK ile işbirliği

- Hava kalitesini ölçen istasyon ile 24 saat emisyon kontrolü

- Arıtma tesisinde her an ön izleme ve kontroller

- SEDAŞ’tan alınan elektrik nakil hatlarının yenilenmesi

- Yeni yapılan TRAFO merkeziyle artan enerji taleplerinin karşılanması

- Yeni yatırımlar sayesinde kurumsal ve bireysel müşterilere kesintisiz hizmet

- 7/24 arıza destek hizmeti ile sorunlara hızlı müdahale


YAZARLAR