Dolar gece yarısı rekor kırdı!
ABD büyükelçisi sınır dışı ediliyor
Ak Partinin o adayına tepki var
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İRAN'I DA ZEHİRLİYORUZ!

İRAN'I DA ZEHİRLİYORUZ!
Türk dizileri, İranlıları ekrana kilitledi. Türk dizilerinin büyük beğeniyle izlendiği İran'da, Türk ürünlerine ilgi de çığ gibi artıyor.
12.06.2011 / 14:02


 İran'ın Başkenti Tahran'da 6-9 Haziran 2011 tarihlerinde 18. kez düzenlenen, İran Gıda, İçecek ve Konukseverlik Fuar'na (İran Food, Beverages & Hospitality Trade Fair) katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu ve Kanatlı Tanıtım Grubu fuarın gözdesi oldu. Türk balığı, tavuğu ve yumurtası İranlı tüketicilerden tam not aldı.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan açıklamaya göre Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, sektör olarak iki tanıtım grubunun İran Gıda, İçecek ve Konukseverlik Fuarı'na (İran Food, Beverages&Hospitality Trade Fair) ilk kez katıldıklarını iki tanıtım grubunun fuara birlikte katılarak çok büyük bir sinerji oluşturduğunu vurguladı. İran ile Türkiye'nin dış ticaretinin 2011 yılında yüzde 70 seviyesinde artış gösterdiğine dikkat çeken Kızıltan, İran'da Türk ürünlerine olan büyük sempatiyi Türk beyaz et sektörü olarak ticari bağlantılarla taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

-“TÜRK DİZİLERİ İRANLILARI EKRANA KİLİTLEMİŞ DURUMDA”-

İran'da Türk dizilerinin büyük beğeniyle izlendiğini belirten Kızıltan, “Türklere çok sıcak davranıyorlar, İran ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin artmasını çok istiyorlar. Türk dizileri İranlıları ekrana kilitlemiş durumda, Türk dizilerinde gördükleri her ürünü talep ediyorlar. İran'da alabalık çok biliniyor ve tüketiliyor. Levrek ve çipura çok bilinmiyor, fuar süresince çok sayıda İranlı levrek ve çipura ile ilgili bilgiler aldı, İranlılar, levrek ve çipurayı tüketmek istediklerini ifade ettiler” diye konuştu.

-“YÜZDE 30 VERGİYİ DÜŞÜRMEK İÇİN ÇALIŞILACAK”-

İran'da balık ithalatına yüzde 30 vergi olduğuna işaret eden Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, iki ülke arasında yapılacak resmi görüşmelerle bu verginin aşağı çekilmesi konusunda girişimlerinin olacağını, vergiyi Türk ihracatçısının fiyat tutturabilecek seviyeye çekebildikleri takdirde İran'ın Türk su ürünleri sektörü açısından çok önemli ve büyük bir pazar konumuna geleceğini kaydetti.

-FUARDA 32 ÜLKEDEN BİN 331 KATILIMCI YER ALDI-

İran Food, Beverages&Hospitality Trade Fair (Gıda, İçecek ve Konukseverlik Fuarı)'nın hızla büyüyen bir fuar olduğunu ve bu yıl 32 ülkeden bin 331 katılımcının yer aldığını anlatan İşliel, “Türkiye fuara milli katılım organizasyonu ile iştirak eden 8 ülke arasında yer aldı. İran'da Türk tavuğu ve yumurtası da büyük ilgiyle karşılandı” dedi.

İran Food, Beverages&Hospitality Trade Fair (Gıda, İçecek ve Konukseverlik Fuarı)'na Su Ürünleri Tanıtım Grubu adına, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, STG Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Bağcı ve Ege İhracatçı Birlikleri Uzmanı Gökay Çelikli katılırken, Kanatlı Tanıtım Grubu adına, KTG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı C. Cahit Pekin ve KTG Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Ekiz katıldı.


YAZARLAR