Gebze'de Yaz Okulları kayıtları başladı
Denizbank satıldı
İşte o isimlerin Ak Parti'de liste dışı kalmalarının nedeni
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KARAOSMANOĞLU 2014 AKP KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLACAK MI?

KARAOSMANOĞLU 2014 AKP KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLACAK MI?
2014 yerel seçim takvimi yaklaştıkça siyasi partilerimizde "kim adayımız olsun veya kimle seçim kazanabiliriz" telaşı başlarken, Kocaelileri de "kimler aday olacak" merakı sardı..
03.08.2012 / 08:11


KARAOSMANOĞLU HABERİMİZİN  DİĞER RESİMLERİNİ GÖRMEK İÇİN FOTOGALERİYİ TIKLAYINIZ

Gönlünde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yatan siyasilerimiz de ise ayrı bir heyecan var tabi ki. Haberpi.com siyaset kulisi ekibimiz bu konuyu sizler için araştırdı ve adaylık için isimleri ön plana çıkan siyasilerimizi tespit etti..

İŞTE O İSİMLER

AKP - Nihat Ergün: AKP Kocaeli Milletvekili ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı

AKP - İbrahim Karaosmanoğlu: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

CHP - Ensar Öğüt: CHP Ardahan Milletvekili

MHP - Cumali Durmuş: MHP Kocaeli Eski Milletvekili

haberpi.com 30 Temmuz pazartesi gününden itibaren bu siyasilerimizin adaylık şansını sizler için değerlendirmeye başladı. Dün Nihat Ergün'ün adaylık şansını değerlendirdik.

Ve bugün İbrahim Karaosmanoğlu'nun durumunu değerlendiriyoruz;

KARAOSMANOĞLU 2014 AKP KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLACAK MI?

Aslen Rize kökenli olan İbrahim Karaosmanoğlu 1952 yılında İzmit Yuvacık´ta doğdu. 1977 yılında Marmara Üniversitesi´nden mezun oldu. 1978-1989 yılları arasında Kırıkkale Lisesi, İzmit Endüstri Meslek Lisesi ve İzmit Ortaokulu´nda öğretmen ve yönetici olarak görev aldı.

1989-99 yılları arasında İzmit´te 10 yıl Yuvacık Belediye Başkanlığı yaptı. AKP’nin kuruluşunda Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte aktif olarak görev aldı. AKP Kocaeli Teşkilatında kurucu İl Başkan Yardımcılığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. Daha sonra Başbakan Danışmanı olarak Ankara´da görev yaptı.

Mart-2004 yerel seçimlerinde önce İzmit Büyükşehir Belediye başkanı seçildi ve sonra AKP’nin yaptığı yasal düzenleme ile tüm Kocaeli’nin Büyükşehir Belediye Başkanı oldu..

Son Deyiş Dergimizin Nisan-2004 sayısında “O ARTIK TÜM KOCAELİ’NİN PATRONU” şeklinde başlık attığımızda, o başlığımız başta AKP’li Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan olmak üzere bir çok kişi ve kesim tarafından abartılı bulundu. Lakin ilerleyen süreç bizi haklı çıkardı ve AKP’nin Kocaeli ilgili tüm kararlarında son sözü söyleyen hep o oldu. Tıpkı 2009 yerel seçimleri için aday belirlemesinde, 91. dakikada AKP’li Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan’ı listeden çıkarması gibi..

İbrahim Pehlivan’ın ismini sadece çizmekle de yetinmedi, onun altındaki belediye meclis üyesi Adnan Köşker’i Gebze Belediye Başkan adayı yaparak tüm Kocaeli AKP camiasına “bu kentin siyasi patronu benim, ben ne dersem o olur” mesajını da vermiş oldu..

O HEP TRİBÜNLERE OYNADI

2004 yılında kendisine iyi bir kadro kuran İbrahim Karaosmanoğlu, o kadronun başına da Genel Sekereter olarak Munir Karaloğlu ve Başkanvekili olarak da İlyas Şeker gibi tecrübeli ve üretken isimleri getirince zor olanı kolayladı. Yani kısa sürede Kocaeli’nin en ücra köşesine dahi hizmet götürebilecek bir yapı oluşturdu..

İyi bir kadro ve devasa bir bütçe ile hizmetler tıkır tıkır yürüyünce İbrahim Karaosmanoğlu’na düşen ise halka inmek ve millete yapılan hizmetlerin reklamını yapmak kaldı.

Zaten sıcak kanlı ve halka yakın bir mizacı olan İbrahim Karaosmanoğlu için işin en kolay kısmı bu idi ve İbrahim Karaosmanoğlu çok kısa bir sürede sadece AKP’lilerin değil diğer partililerin de tasvip edip, kucakladığı bir başkan oldu..

Bu çalışma sistemi ve birebir karşılıklı temas da onu 2009 yerel seçimlerinde tartışaması bir üstünlükle tekrar Başkan yaptı ve İzmit’teki “Sefa Sirmen Efsanesi”ni de bir daha kapağı açılmayacak şekilde sandığa gömdü..

TEKRAR BAŞKAN OLMAK İSTİYOR

Danışmanlıklar onun siyaset yolunda tecrübelerini pekiştirdi. Tayyip Erdoğan ile çalışmış olması ona Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığını ardından da Kocaeli’nin tek patronu olma yolunu açmıştı. Ve o da sonrasında ise hızını alamayarak bütün Kocaeli'nin bütün dağlarında yürümeye, sahil ilçelerinde yüzmeye ve politikada kulaç atmaya devam ediyor..

Herkesin emekli olduğu yaşta İbrahim Karaosmanoğlu üçüncü döneme hazırlanıyor. Çünkü o Kocaeli’yi çok sevdi, onu yönetmekten aldığı hazla yetmişine seksenine kadar siyasete devam etme kararlılığında. Bu birazda bize kapatılan Fazilet partisindeki “ak saçlılar dönemi”ni hatırlatsa da Oya Tunçel’in, AKP il kadın kolları Başkanlığına devam ettiği yerde İbrahim Karaosmanoğlu’nun yeniden başkan olma isteğini fazla hor görmemek lazım. Ve bakalım “2014 Kocaeli kurt kapanı”nda kim galip kim mağlup olacak?

GELDİK BUGÜNE

Önce Genel Sekereteri Münir Karaloğlu,  Vali olarak Van'a ve akabinde de 2011 genel seçimlerinde kendisinden sonra Kocaeli Büyükşehir’in ikinci adamı olarak bilinen İlyas Şeker,  AKP Kocaeli Milletvekili olarak Ankara’ya gitti. Kendi alt kadrosundan bir vali bir de milletvekili çıkarmak tabi ki İbrahim Karaosmanoğlu’nun artı hanesine yazılacak bir gelişme idi. Lakin bu gidişler İbrahim Karaosmanoğlu’nu sıkıntıya soktu. Çünkü gelenler gidenleri arattılar ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi artık bırakınız hizmet üretmeyi bir tarafa borçlarını ödeyemez duruma ve hatta bundan dolayı en son olarak okullarda öğrencilere parasız dağıtılan bilgisayarların parasının ödenmemesi hadisesinden dolayı hacizlik bir duruma düştü..

Ve bugün Koceli Büyükşehir Belediyesi “en fazla borçlular listesi”nin üst sıralarında yer alıyor. Yani Belediye iyi yönetilemiyor ve bu durum da İbrahim Karaosmanoğlu’nun eksi hanesine yazılıyor..

Başkanın önünde her şeye rağmen iki seçenek var; ya Belediye Başkanlığına ya da Kocaeli Milletveklliğine oynamak zorunda. Çünkü nihayetinde bir dönem daha belediye başkanlığı  yapması demek “bir sonrasında milletvekilliği için yaş haddi gelecek” demektir..

NİHAT ERGÜN FAKTÖRÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kocaeli AKP’nin sıkıntılı bir süreçten geçtiği bir dönemde, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli gibi “AKP’nin Kalesi” olarak biline bir bölgeye, tekrar çok sevdiği ve güvendiği Rizeli hemşerisi ve “ağabey” diyecek derecede yakın dostu olan İbrahim Karaosmanoğlu’nu mu aday gösterecek yoksa AKP Kocaeli kurucu il başkanlığı yaptıktan sonra üç dönem milletvekilliğinde ve iki dönem de Sanayi ve Bilişim gibi en önemli Bakanlıkda pişmiş olan Nihat Ergün gibi genç ve kendisini yetiştirerek dünya tecrübesine sahip bir isme mi Kocaeli’yi teslim edecek, bunu zaman gösterecek..

Lakin biline bir şey var ki; İbrahim Karaosmanoğlu ismi artık Kocaeli tarihine geçmiştir.. 

YARIN "ENSAR ÖĞÜT 2014 CHP KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLACAK MI" SORUSUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ


HABERPİ YORUMLAR
okan kaya: 
"izmitli"
neden ve ne amaçla verelim oy korktuk bunlardan
24.08.2012 / 13:59
YAZARLAR