Hepsi kapalı olacak
Karamollaoğlu'ndan önemli karar
YSK İYİ Parti ile ilgili karar verdi
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

2014 AKP GEBZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI İBRAHİM PEHLİVAN MI OLACAK?

2014 AKP GEBZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI İBRAHİM PEHLİVAN MI OLACAK?
1994'den 2014'e tam yirmi yıl boyunca kadar Gebze Belediyesi önce RP ve sonra AKP olmak üzere Milli Görüş çizgisiyle yönetilmiş olacak
21.07.2012 / 00:06


haber giriş ve güncelleme: 19.07.2012 / 02:06Bu de demektir ki; 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerin favori partisi yine AKP ve yine gönlünden belediye başkanlığı geçenlerin ilgi ve rekabet odağı yine AKP olacaktır..

Peki AKP'de kimler aday olabilir ve şans kimin yüzüne gülebilir..

İşte haberpi.com siyaset kulisi ekibi şimdi de bunu sizler için araştırıyor..

1994'den 2014'e tam yirmi yıl boyunca kadar Gebze Belediyesi önce RP ve sonra AKP olmak üzere Milli Görüş çizgisiyle yönetilmiş olacak

Bu de demektir ki; 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerin favori partisi yine AKP ve yine gönlünden belediye başkanlığı geçenlerin ilgi ve rekabet odağı yine AKP olacaktır..

Peki AKP'de kimler aday olabilir ve şans kimin yüzüne gülebilir..

İşte haberpi.com siyaset kulisi ekibi şimdi de bunu sizler için araştırdı..

Aday olarak şimdiden İbrahim Pehlivan, Eyüp Ayar, Nail Çiler, Şükrü Karabacak ve Adnan Köşker'in isimleri konuşuluyor. 2014’de AKP Gebze Belediye Başkan adayı kim olabilir sorusunun cevabı kesinlikle AKP’nin bölge siyasi tarihinde gizlidir. O zaman gelin o tarih sayfalarını birlikte karıştırarak güne daha doğrusu 2014’e ışık tutabilecek notlara birlikte bir göz atalım

2009 YEREL SEÇİMLERİNDE İBRAHİM PEHLİVAN NİÇİN ADAY GÖSTERİLMEDİ?

Eski kaymakam, eski Darıca ve Gebze Belediye Başkanı ve şimdi de Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan İbrahim Pehlivan siyasetini her zaman dostluk düzleminde devam ettirdi. Bu dostluklar sıradan bir dostluklar değildi.

1994 yılında Darıca Belediye Başkanı seçildikten sonra İbrahim Pehlivan'ın hem Başbakan Erdoğan'a hem Bakan Nihat Ergün'e hem de Tayyip beye en yakın milletvekili olan Pendik eski belediye başkanı Erol Kaya'ya yakınlık derecesini AKP camiası içinde herkes bilir..

İşte o dostluk sayesinde 2004 yerel seçimlerinde bir çok önemli ismin aday olmasına rağmen Pehlivan son dakika golü ile AKP Gebze Belediye Başkan adayı olmuştu..

2004 yerel seçimlerinde Ankara, İstanbul ve Kocaeli başta olmak üzere onlarca Büyükşehir Belediyesini kazanınca hemen bir kanun değişikliği ile Büyükşehir sınırları içindeki tüm belde belediyelerini kapatarak, ilçe belediyelerinin ana cadde ve altyapı hizmetlerini de Büyükşehir belediyelerine bağladı.

Siyasal açıdan bunun anlamı şu idi; Büyükşehir Belediye Başkanları, bulundukları kentin patronudurlar ve de hem siyaset, hem ticaret hem de rant içeren tüm işler onlardan sorulurdu..

Darıca Belde Belediye Başkanlığından, Gebze gibi devasa bir ilçeye başkan olan İbrahim Pehlivan daha bu işin havasına dahi giremeden “dur havalanma, bu kentin patronu İbrahim Karaosmanoğlu’dur” şeklinde bir yasa dayatması ile karşılaşınca şoka uğradı. Pehlivan gerek o gün gerekse ondan sonraki günlerde bir türlü kabullenemedi Karaosmanoğlu’nun siyasi ve idari patronluğunu ve bu kabullenmeyiş de, 2009 yerel seçimlerinde onun tekrar aday olmasına maloldu..

2009 yerel seçimlerinde Başbakan Erdoğan ve Nihat Ergün ile yakınlık derecesinden dolayı Gebze’nin kesin adayı olacağını varsayan İbrahim Pehlivan, karar gecesinin saat 24.00’üne kadar kesin aday iken 00.05’de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı bizzat Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen İbrahim Karaosmanoğlu’nun “hayır ben Gebze’de İbrahim Pehlivan ile çalışmak istemiyorum” şeklinde direnç göstermesi üzerine ortalık karışınca bir anda kendisini önce boşta ve sonrasında Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği koltuğunda buldu..

Burada bir çelişki vardı!

Gebze ilçe belediye başkanlığı koltuğu elinden alınan İbrahim Pehlivan’a, nasıl olmuştu da Sakarya gibi önemli bir büyükşehir belediyesinin Genel Sekreterliği verilmişti?

Bunun siyaseten anlamı şuydu; AKP içinde bir kanat İbrahim Pehlivan’ı harcamıştı ama başka bir etkin kanat ise onu bir başka önemli göreve getirerek “hayır…İbrahim beyi feda etmeyiz” diyerek ona sahip çıkmıştı..

İşte şimdi İbrahim Pehlivan’ın 2014 yerel seçimlerinde tekrar Gebze Belediye Başkan adayı olup olmayacağı, AKP içinde kendisine sahip çıkan o etkin kanadın gücüne bağlı. İbrahim Karaosmanoğlu üçüncü kez Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olursa İbrahim Pehlivan yine Gebze Belediye Başkan adayı olamaz..

Lakin Milletvekilliğinde 3. dönem engeline takılı olan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olursa, kesinlikle onun Gebze Belediye Başkan adayı İbrahim Pehlivan’dır..

 EYÜP AYAR’IN GEBZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIK ŞANSINI OKUMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ


HABERPİ YORUMLAR
KEMAL: 
"DOGRU TESBIT ARTI"
Tesbit dogru,yalniz Karaosmanoglu ne derse o olur.Gebze,cayirova ve diliskelesi sanayi bolgesi olmasi hasbiyle dikkate alinacagindan baskanlar kesin degisir Daricayi galeye alinmayacaktir mevcut Baskan gecen donem kamuoyu ve teskilat temayulunden gecemedigi halde aday gosterildiyse gene aday gosterilecektir inanmiyorsaniz yazin bir kenara
26.07.2012 / 02:06
muhammed: 
"Gebzede kent meydanı, eskihisar sahili projesi İbrahim Pehlivanın projesidir"
Gebze Kent Meydanı ve Eskihisar sahil projesi Sayın İbrahim Pehlivanın projesidir.Gebzeye büyük katkıları olmuştur.Allah razı olsun.
23.07.2012 / 02:53
kürşat: 
"Beylikbağına Güzel Hizmetleri Oldu"
Beylikbağımıza çok güzel hizmetleri oldu.Bence İbrahim Pehlivan kesinlikle yeniden Gebze Belediye Başkanı koltuğunda görmek isteriz.
22.07.2012 / 02:51
huseyin: 
"PEHLİVAN"
PEHLİVAN DOĞRU KARAR KATILIYORUM....... GEBZEDE BLD.BŞK. ADAYI UYUMLU BİRİSİ OLMASSA ZATEN AKPARTİYE YERELDE OY VERİLMEZ
20.07.2012 / 09:43
Eski Gebzeli: 
"Daha Fazlası"
İbrahim Pehlivan için yapılmış olan değerlendirme tamamıyla doğrudur ancak daha fazlasını da düşünebiliriz. İbrahim Pehlivan ı Sakarya da tutan kişi Sayın başbakandır, nitekim Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı içinde alt yapı hazırlamış olabilir. İbrahim Pehlivan harcanan kişi değil değerlendirilebilecek her yerde bulunan kişidir. Pehlivanı tekrardan Kocaeli siyasetinde ve de Kocaeli nin başında görmeyi isterim. Pehlivanın değeri diğerlerini görünce daha da fazlası ile ortaya çıkmıştır.
20.07.2012 / 01:23
YAZARLAR